"ЛИТЕРАТУРЕН ВЕСТНИК"

„Непознатият Яворов“. Съст. Милкана Бошнакова. Изд. „Персей“, С., 2020, 20 лв.

Книгата се появи в зората на 2020 година, за да освети през януари със сензационен блясък Яворовите тържества в Чирпан с обявени за „новооткрити“ ръкописи – три стихотворения, писма, бележки, разписки и пр., датирани 1912 г. – за които първоначално колекционерът Христо Павлов, съставителката и разчела текстовете Милкана Бошнакова и издателят Пламен Тотев твърдяха, че са от П. К. Яворов. Откритието официално струваше 27 хил. лева – такава сума чирпанската фондация „Яворов“ плати за мечтаните документи. Откривателите – съставител и издател – получиха своите минути медийно внимание и вече се готвеха за научно признание, когато започна обрат.

През февруари вече се знаеше: ръкописите са фалшификати. Първоначалните съмнения на поети и архивисти намериха експертно потвърждание в статията на проф. Димитър Михайлов в електронното списание „Литернет“. В нея един от значимите явороведи у нас твърдеше, че „трите стихотворения не са издържани в стилистиката на Яворовата поезия“ и че „почеркът от предлаганите като Яворови документи не съвпада със запазеното огромно количество Яворови ръкописи“, като фрапираща е липсата в документите на ятовата гласна (ѣ) и голямата носовка (ѫ), които през 1912 г., разибира се, все още са букви от българския правопис.

През април проверката, наредена от министъра на културата Боил Банов, също стигна до становището, че „Непознатият Яворов“ съдържа фалшификати. Иначе следствието, което трябва да установи кой играе в ролите на поръчители и изпълнители в това престъпление, все още продължава.

Дотук добре. И днес обаче книгата „Непознатият Яворов“ се предлага в книжарници, в литературни сайтове и дори в антиквариати. Издателство „Персей“ очевидно не смята, че трябва да изтегли от продажба изданието си с бездарно фалшифицирани Яворови текстове. Макар че няма изрично съдебно или друго решение, само изтеглянето на книгата от книжния пазар би било честно и почтено, поне някакъв жест на извинение към читателите и акт на смирение пред паметта на Яворов. Свидетели сме на точно обратното – тотално погазване на професионалните стандарти и на всякаква работна етика в литературознанието и книгоиздаването.

Затова „Непознатият Яворов“ е безспорната антикнига на 2020 година. Абсолютният шампион в областта на безпардонния непрофесионализъм и бруталния комерсиализъм.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин