Излезе от печат луксозно издание, посветено на 100-годишнината на оперния театър в Русе. То е съвместна продукция на  Съюза на българските музикални и танцови дейци и общината в крайдунавския град. Юбилейният албум няма да се продава, а ще бъде предоставен на различни библиотеки в страната, както и на музикалните училища, уточнява БНР.

Историческият разказ проследява историята на оперните постановки, балетните спектакли и симфоничните концерти. Обзорът започва от първата постановка на Русенската оперна дружба през 1919 г. и свършва с юбилейния спектакъл на операта „Травиата“ на Верди, който беше ноември 2019 г.

В изданието могат да се видят афиши, много снимки, както и поредно изброяване на премиерни заглавия – както за Русе, така и за България. Проследяват се международните турнета на театъра и на Русенската филхармония, както и наградите, които колективите са получили през годините.

Художествената част започва от сезон 1918-1919 с операта „Камен и Цена“ на Иван Иванов и Венцеслав Кауцки. Първият спектакъл на Русенската опера е на 27 ноември 1949 г. „Травиата“ на Джузепе Верди. Това е и първият сезон на одържавена и трансформирана в Народна опера-Русе оперна дружба.

С историята на Русенската опера са свързани много премиери за България на световни заглавия като „Момичето от златния запад“ на Пучини, „Катерина Измайлова“ и „Нос“ на Шостакович, „Стабат Матер“ и „Миса ди Глория“, „Вилхелм Тел“ на Росини, „Уестсайдска история“ на Бърнстейн, „Капулети и Монтеки“ на Белини и други, както и много симфонични и балетни творби.

Важна част от историята на Русенската опера е осъществяването на нейна сцена на много творби на български композитори. Някои от тях са: „Цар Калоян“ на Владигеров, „Мария Десислава“ на Хаджиев, „Еленово царство“ на Илиев, „Хан Аспарух“ на Райчев, „О, моя мечта“ на Пиронков и др.

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...