Скарлет Йохансон не успя да спре излизането на английски език на „Какво поглеждаш най-напред” – роман написан от французина Грегоар Делакур, съобщи „Гардиън”.  Очаква се това да стане факт на 10 септември. Заглавието вече излезе на български. 

Актрисата успя да осъди автора за клевети и нанасяне на вреди на имиджа й, но въпреки това книгата ще излезе и в превод. Досега тя е продадена в тираж от над 140 хил. броя във Франция. 

Сюжетът, който толкова ядоса кинозвездата, е за любовна история на мъж с жена, за която той вярва, че е Скарлет Йохансон. Въпреки това актрисата се възмути, че е използвано името й без разрешение. 

Съдът се съгласил, че това е опозоряващо, но отхвърлил иска за забрана книгата да бъде филмирана или преведена. Актрисата искаше 50 хил. долара, но получи само 2500 долара обезщетение. 

Самият автор твърди, че е бил изключително добронамерен спрямо актрисата. Той самият премахнал два реда от романа. Идеята за книгата му дошла след публикация в медиите за две млади момичета, които се решили на козметични операции. Тогава се замислил за силното влияние, което моделите и актрисите оказват на младото поколение и че те са се превърнали във водещи примери за него. Тогава измислил историята за най-красивата млада жена на света и мъж, който мечтае за нея. 

ГРЕГОАР ДЕЛАКУР е роден през 1960 г. във Валансиен, Северна Франция. Първият му роман „Писателят в семейството“ излиза през 2011 г.  и е отличен с петте най-престижни награди във Франция за дебютна проза. Година по-късно излиза „Списъкът на моите желания“, който му носи международно признание и се превръща в световен бестселър. С него Делакур попада и в един друг списък: на десетте най-четени автори във Франция. „Какво поглеждаш най-напред“ (2013) е третата му книга.

 

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.