През 60-те години на ХХ век младият, малко над 30, обещаващ писател Умберто Еко (1932 - 2016) и неговият приятел Еудженио Карми (1920 - 2016) - художник илюстратор, решават да създадат истории за деца, в които да разкажат за големите идеали от онова време. Обединяват ги темите за толерантността, разоръжаването и грижата за планетата.

В резултата на общите усилия са създадени приказките "Бомбата и генералът" и "Тримата космонавти". Те са публикувани за първи път през 1966 г., а "Гномите от Гну" през 1992 г.

След това Умберто Еко - вече световноизвестен с романа си "Името на розата", ги обединява в кокетния сборник, озаглавен "Три приказки". Издавани многократно впоследствие, те винаги са с илюстрациите на Еудженио Карми, който през 90-те години актуализира някои от илюстрациите.

За разлика от повечето детски книги, които се основават на традиционни рисунки, Карми разказва с колажи и разчита на повтарящите се символи. Между страниците малките читатели и техните родители откриват генералски лампази, марсианци, опаковка от американска дъвка, космонавта Юрий Гагарин, парче от вестник "Правда", китайски йероглифи, първото куче в Космоса и още много символни образи.

Тази оригинална, необичайно и малко позната детска книга вече е преведена и на български. "Три приказки" е част от поредицата на издателство "Лист", в която намират място увлеченията на световноизвестни писатели към детската литература. Преводач на "Три приказки" е Нева Мичева.

 

 

 

 

 

"Смело мога да заявя, че това е най-левичарската книга, която някога съм превеждала. И съм особено щастлива, че е детска - интелектуалците и децата просто трябва да съзнават, измислят и провеждат лявото (същинското, социалното, не нашенската престъпна имитация, разбира се), иначе кой ще ни спаси от лакомията и безчовечността", казва Нева Мичева.

Историите се възприемат леко и предизвикват читателите към полет на въображението и асоциативно мислене - любимите игри на отишлия си преди четири години Умберто Еко, отбелязват от "Лист".

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията