През 60-те години на ХХ век младият, малко над 30, обещаващ писател Умберто Еко (1932 - 2016) и неговият приятел Еудженио Карми (1920 - 2016) - художник илюстратор, решават да създадат истории за деца, в които да разкажат за големите идеали от онова време. Обединяват ги темите за толерантността, разоръжаването и грижата за планетата.

В резултата на общите усилия са създадени приказките "Бомбата и генералът" и "Тримата космонавти". Те са публикувани за първи път през 1966 г., а "Гномите от Гну" през 1992 г.

След това Умберто Еко - вече световноизвестен с романа си "Името на розата", ги обединява в кокетния сборник, озаглавен "Три приказки". Издавани многократно впоследствие, те винаги са с илюстрациите на Еудженио Карми, който през 90-те години актуализира някои от илюстрациите.

За разлика от повечето детски книги, които се основават на традиционни рисунки, Карми разказва с колажи и разчита на повтарящите се символи. Между страниците малките читатели и техните родители откриват генералски лампази, марсианци, опаковка от американска дъвка, космонавта Юрий Гагарин, парче от вестник "Правда", китайски йероглифи, първото куче в Космоса и още много символни образи.

Тази оригинална, необичайно и малко позната детска книга вече е преведена и на български. "Три приказки" е част от поредицата на издателство "Лист", в която намират място увлеченията на световноизвестни писатели към детската литература. Преводач на "Три приказки" е Нева Мичева.

 

 

 

 

 

"Смело мога да заявя, че това е най-левичарската книга, която някога съм превеждала. И съм особено щастлива, че е детска - интелектуалците и децата просто трябва да съзнават, измислят и провеждат лявото (същинското, социалното, не нашенската престъпна имитация, разбира се), иначе кой ще ни спаси от лакомията и безчовечността", казва Нева Мичева.

Историите се възприемат леко и предизвикват читателите към полет на въображението и асоциативно мислене - любимите игри на отишлия си преди четири години Умберто Еко, отбелязват от "Лист".

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.