"Под игото" от 1894 г. - първото издание на романа, е акцентът на изложбата "Певец на две епохи", която ще бъде открита на 7 юли в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". На 9 юли се навършват 170 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод две изложби в централното й фоайе ще бъдат достъпни за посетители до 7 август.

В едната експозиция ще бъдат изложени преводите на романа на над 20 езика, сред които английски, френски, немски, руски, испански, но и по-редки и екзотични езици като хинди, фински и арабски. Голяма част от преводите на "Под игото" са на славянски езици - полски, украински, сърбохърватски. Вазов е превеждан и на шведски, гръцки и румънски.

"Специално внимание в експозицията "Певец на две епохи" е отделено на книгите с автограф "Песни за Македония: 1913 - 1916 г." и том 1 на "Пълно събрание съчиненията" от 1911 г. Приживе Вазов работи с известни български издатели, които го подкрепят безрезервно: Тодор Ф. Чипев, Драган В. Манчов, Христо Г. Данов, Александър Паскалев, братя Прошекови. В експозицията ще видите и творбите на Иван Вазов за деца" , уточняват от библиотеката.

Житейската и творческата биография на класика ще бъде представена и от експозиция на Националния литературен музей (НЛМ), която е под надслов "Българийо, аз всичко тебе дадох". В 20 документални пана, които също ще са в библиотеката, ще бъдат представени основните моменти от житейската и творческата му биография. Специално място е посветено на семейството - майката на поета Съба Вазова, братята му - ген. Владимир Вазов, ген. Георги Вазов и д-р Борис Вазов. Проследен е животът на писателя като емигрант в Румъния; престоят в Свищов, Русе, Берковица; годините, които прекарва и твори в Пловдив; изгнаничеството в Одеса и появата на първия български роман "Под игото"; установяването му в София.

В изложбата са представени и ценни експонати, доказателство за безпределната обич и признателност на целия български народ към Вазов по време на честванията на двата му юбилея - Сребърната лира с венец, дар от Юбилейния комитет, орденът "Св. св. Кирил и Методий", царският указ, с който е обявен за Народен поет, поздравителни адреси и др.

"Снимки, ръкописи, кореспонденция, спомени от роднини и съвременници допълват визуалния разказ за забележителната му литературна дейност и участието в обществения и политически живот в следосвобожденска България. Важен акцент в изложбата са творческите срещи, приятелства и съвместна работа на писателя с големите български общественици - Константин Величков, Иван Евстратиев Гешов, проф. Иван Д. Шишманов", допълват от Националния литературен музей, който подготвя и юбилеен вестник.

От 20 ч. на 9 юли пред Националната библиотека ще се проведе видео мапинг шоу с акценти от Вазовия живот и творчество. В честването ще участва и дамският хор "Морфова-Прокопова".

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин