БНР

„Поезията не може да бъде илюстрирана, създадох картини от стихове. Това е превод на Пеньо Пенев с езика на живописта“.

Художникът Владимир Пенев, син на поета Пеньо Пенев, представи пред БНР книгата „Аз, глас и съвест на епохата“, която излезе от печат по повод 90 години от рождението на автора на „Дни на проверка“.

„Дълго време името му беше преекспонирано, преиначавано. Това издание показва Пеньо Пенев в целия му ръст. Близо години продължи съставянето на тази книга, която съдържа 11 мои картини, инспирирани от баща ми и са породени от прочита на неговите стихове“, сподели художникът.

Той разкри, че с това издание иска да реабилитира името на баща си и да му отдаде почит:

„Това е моят подарък към моя баща. Едно по-различно издание. Към него ще има библиофилско издание от 33 екземпляра, което ще бъде придружено с компактдиск, на който той рецитира „Дни на проверка“. През 1959 година се събират в ателието на Шмиргела, който има един от първите магнетофони и там записва „Дни на проверка“ и неговите емблематични стихове „Епоха“, „Пътека“ и „Поръчение“.

Според Владимир Пенев читателите не познават истински Пеньо Пенев и неговата любовна лирика:

„До този момент всички издадени негови поетични сборници започваха с ранните му стихове и приключваха с „Дни на проверка“ и с неговите предсмъртни бележки. В тази книга нещата са отзад напред – започват с разочарованието, с покрусата и приключват с възторга, с първите му опити“.

„Аз, глас и съвест на епохата“ ще включва и пастелна рисунка на Владимир Пенев, което ще направи всеки екземпляр уникален.

Интервюто с Владимир Пенев можете да чуете в звуковия файл тук. 

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин