Първият сборник с текстове на едни от най-важните имена в американската литературна наука от миналия век  излиза на български. Съставител и преводач на „Американска литературна теория и критика“ е Албена Бакрачева, доктор на филологическите науки и професор в Нов български университет. 

Изданието ще бъде представено на 10 март, вторник, от 19 ч. в столичния клуб „Перото”, базиран в сградата на НДК. Водещ на премиерата ще бъде проф. Христо Тодоров.

„Американска литературна теория и критика“ е посветена на проф. Богдан Богданов (1940 - 2016) – създател на Нов български университет като продължение на Дружество за нов български университет. Книгата дава точна представа за теченията на литературоведското мислене през XX век. Различнитенаправления в американската наука като Новата критика, Йейлската школа, Новият историцизъм и др. са илюстрирани с текстовете на Кенет Бърк, Клинт Брукс, Уилям Уимзат и Монро Биърдсли, на Пол де Ман, Ейдриан Рич, Харолд Блум, Фредрик Джеймсън, Едуард Саид, Глория Анзалдуа, Стивън Грийнблат, Барбара Крисчън, Стивън Нап и Уолтър Бен Майкълс, Хоми Баба. 

АЛБЕНА БАКРАЧЕВА е създател на магистърска програма на НБУ „Американистика и британистика. Сравнителни изследвания” (на английски език). Автор е на книгите: Близост в различията (1995); Заложби на отвореността (1997); Видимост отвъд видимото (2007); The Call of the Green. Thoreau and Place-Sense in American Writing (2009, 2017), както и автор на многобройни статии в български и международни научни издания. През 2013 г. престижното международно издателство Rodopi публикува книгата й Visibility Beyond the Visible. The Poetic Discourse of American Transcendentalism (Rodopi Publishing House, Amsterdam-New York, NY 2013). През юли 2014 г. в Конкорд, Масачузетс, САЩ проф. Албена Бакрачева, д.н. е удостоена с голямата награда „Уолтър Хардинг” за изключителни заслуги в областта на американистиката.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.