Две страници от древен Коран са намерени скрити в Бирмингамския университет, съобщи nationalgeographic.com. Те са датирани от 568 и 645 г., което ги прави най-старите ръкописи на свещената книга на мохамеданите, откривани досега.
Ако датите са верни, ще се върнем поне 20 г. назад от годината, в която се смята, че е възникнал ислямът, смята проф. Дейвид Томас, който изучава християнството и исляма.
Страниците са били намерени от студент, скрити в друг ръкопис от колекция с текстове от Близкия Изток. Съвсем случайно било забелязано, че те не изглеждат като останалите. Датирането им е станало с лабораторен анализ в Оксфорд с радиокарбон, който установил, че ръкописите са на близо 1400 години.
„Аз съм учен и първият ми отговор беше, че се съмнявам, защото научно няма как да са толкова стари”, казва проф. Томас. Той обаче признава, че радиокарбонът е признат като много точен метод за датиране. Остава възможността пергаментът да е много по-стар от написването на текста. Ученият обаче вярва, че са от една и съща епоха.
Текстът на намерените страници е от Сурата, части 18 и 20. Професорът намира за много вълнуващ факта, че авторът на ръкописа може да е познавал пророка Мохамед или поне е бил негов съвременник. „Така че почти имаме връзка със самия светец”, казва той.