Две страници от древен Коран са намерени скрити в Бирмингамския университет, съобщи nationalgeographic.com. Те са датирани от 568 и 645 г., което ги прави най-старите ръкописи на свещената книга на мохамеданите, откривани досега.

Ако датите са верни, ще се върнем поне 20 г. назад от годината, в която се смята, че е възникнал ислямът, смята проф. Дейвид Томас, който изучава християнството и исляма.
Страниците са били намерени от студент, скрити в друг ръкопис от колекция с текстове от Близкия Изток. Съвсем случайно било забелязано, че те не изглеждат като останалите. Датирането им е станало с лабораторен анализ в Оксфорд с радиокарбон, който установил, че ръкописите са на близо 1400 години.

„Аз съм учен и първият ми отговор беше, че се съмнявам, защото научно няма как да са толкова стари”, казва проф. Томас. Той обаче признава, че радиокарбонът е признат като много точен метод за датиране. Остава възможността пергаментът да е много по-стар от написването на текста. Ученият обаче вярва, че са от една и съща епоха.

Текстът на намерените страници е от Сурата, части 18 и 20. Професорът намира за много вълнуващ факта, че авторът на ръкописа може да е познавал пророка Мохамед или поне е бил негов съвременник. „Така че почти имаме връзка със самия светец”, казва той.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията