Еди Редмейн е авторът на предговора на последната книга на английския астрофизик Стивън Хокинг (1942 - 2018). Актьорът се превъплати блестящо в гениалния учен във филма „Теория на всичко“. Въведението е дело на Кип Торн – приятел на Стивън Хокинг и Карл Сейгън и носител на Нобелова награда за физика.

„Кратки отговори на големите въпроси“ е вече на англоезичния книжен пазар благодарение на издателствата „Hodder & Stoughton“ и „Bantam Books“. Издателят Джон Мъри обяви пред британските медии, че предстои книгата да излезе и в аудиоформат, като текстът ще се чете от уважавания английски актьор Бен Уишоу. На български „Кратки отговори на големите въпроси“ ще излезе в началото на декември тази година с логото на „Бард“

Книгата, върху която Стивън Хокинг е работил, преди да си отиде, е базирана на изключително богатия му личен архив и е съставена в сътрудничество с академичните му колеги, семейството му и фондация „Стивън Хокинг“. 

В нея са включени изключително дълбоките му, достъпни и навременни размисли върху въпроси като „Можем ли да предсказваме бъдещето?“, „Има ли Бог?“, „Ще оцелеем ли на Земята?“ и „Ще стане ли изкуственият интелект по-умен от нас?“. 

„Общуването беше изключително важно за баща ни през целия му живот и ние гледаме на тази книга като на неразделна част от наследството му, която съчетава научните му писания и обществените му коментари в едно великолепно издание, примесено с доза  от характерния му ироничен хумор“, споделя Луси Хокинг, част от екипа на фондация „Сивън Хокинг“.

Голяма част от авторските и лицензионите възнаграждения ще отидат за благотворителната асоциация „Motor Neurone Disease“.

СТИВЪН ХОКИНГ е смятан за един от най-великите учени от Алберт Айнщайн насам. Работи главно в сферата на космологията и квантовата механика. Животът му е чудо. На 21 г. е диагностициран с амиотрофична латерална склероза и му е съобщено, че му остават само месеци живот. Въпреки това силната му воля надвива смъртта тогава. Болестта не само го обездвижва, но и го прави неспособен да говори. В последните години той използваше специален генератор на речта, който се контролираше от лицевите му мускули.Много негови книги са публикувани на български, сред които „Върху раменете на гиганти: Великите постижения на физиката и астрономията”, „Кратка история на времето”, „Теорията на всичко” и др. Хокинг беше живият пророк на човечеството и неведнъж прогнозира неговото загиване, ако не промени начина си на живот.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията