Съдебният процес за рядката колекция от ръкописи на Франц Кафка, която той нарежда да бъде изгорена след смъртта му, приключи в полза на държавата Израел, съобщи „Гардиън”. Ценните артефакти ще бъдат съхранявани в националната й библиотека и не след дълго ще бъдат достъпни онлайн.

Дългата съдебна битка за творчеството на родения в Прага немскоезичен писател се водеше от Ева Хофе, наследила ръкописите. Историята е следната: Кафка умира през 1924 г., като инструктира приятеля си Макс Брод да изгори целия му архив. Брод не го прави, а отнася съкровището със себе си в Палестина, когато бяга от нацистите през 1939 г. Когато умира през 1968 г. оставя архива, в който има много непубликувани работи, на секретарката си Естер Хофе с идеята тя да ги предаде в публичен архив. Съдът обаче реши, че литературното наследство на Кафка е част от световната култура и трябва да е публично. Така гласи и завещанието на Брод.

Лошото е, че не всичко е запазено. През 1973 г. Хофе е разпродавала ръкописи на аукцион в нарушение на волята на Брод. Естер умира през 2007 г. и оставя ръкописите на двете си дъщери, едната от които също умира скоро. През цялото време архивът е държан в банков сейф.

Останалата част от написаното от Кафка сe намира в Германския литературен архив в Марбах.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията