Марин Георгиев стана носител на Международната литературна унгарска награда "Паметна сабя "Балинт Балаши", съобщи segabg.com. Наградата е основана прeз 1977 г. и досега е връчвана 21 пъти. Това се прави всяка година в деня на Балинт - 14 февруари. Тогава един унгарски поет и един чуждоезичен поет преводач получават сабя от някоя от унгарските крайгранични крепости от ХVI век. Сабята е ръчно изкована от унгарски оръжеен майстор. Тази година за 22-ри път наградата бе връчена на тържествена церемония в гобленната зала на престижния хотел ,,Гелерт" на българския поет и преводач за заслуги в художествения превод на унгарска литература и на унгарския поет Ласло Лазар.

БАЛИНТ БАЛАШИ е унгарски войн, поет, преводач и основател на унгарската лирическа поезия.  Роден е на 20 октомври 1554 г. Писал е на унгарски, словашки и турски език. Любовната му лирика се отличава с оригиналност, но е повлиян от Данте и Петрарка.

 

„Животът е това, което ценим повече от всичко, но пазим по-малко от всичко.“

О'Хенри, американски писател, роден на 11 септември преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.