Уникалното изследване „Шекспир - нашият съвременник" на Ян Кот излезе на български 52 години след първата му публикация. Книгата е издадена от „Бард“, преводач е Аглика Маркова, а редактори са д-р Светлана Панчева и проф. д-р Калина Стефанова, която е автор и на предговора.

Трудът на полския литературен и театрален критик има фундаментално място в световната култура. 

„За онези, които не познават това име, Кот е полски професор, чиято книга "Шекспир - нашият съвременник" оказва силно въздействие върху театъра. Като я препрочитам сега, се удивлявам колко много е попила от нея нашата театрална култура. Макар да живеем в епоха на голямо Шекспирознание, не мога да се сетя за другиго, който да влияе на самият постановъчен процес по такъв начин като Кот“, казва, доайенът на английската театрална критика Майкъл Билингтън.

Книгата на Кот има огромно влияние дори върху шекспировите постановки на Питър Брук - английски театрален и филмов режисьор, знакова личност в британското театрално и филмово изкуство. Дори Брук пише предисловието на „Шекспир - нашият съвременник" в американското издание.

ЯН КОТ е роден на 14 януари 1914 г. във Варшава. Бил е преподавател в университети във Вроцлав и Варшава. През 1966 г. му е отнето професорското звание, което е причината той да емигрира в САЩ. Дълги години е преподавател в университета в Ню Йорк. Получава американско гражданство през 1979 г. През 1964 г. е удостоен с Хердерова награда, определен е за театрален критик на година в САЩ (1985). Умира на 23 декември 2001 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.