Издателство "Жанет 45" отпечата класиката на Вазов "Под игото" на т.нар. „шльокавица“ по случай 24 май. Това е популярен сред младите хора тип писане, съчетаващ латински букви, цифри и препинателни знаци, възникнал и набрал скорост покрай общуването през дигитални устройства – от навлизането на електронната поща, есемесите и чат форумите през 90-те години до мобилните чат приложения днес.

Издателството пресъздава романа по този начин, за да покаже, че употребата на "шльокавица" е реална заплаха за грамотността на българите. Според "Жанет 45" този феномен застрашава дори съществуването на българския език. Точно заради това е избран именно този роман.

"Под игото" заема специално място в съзнанието на всеки българин и преобразяването на романа в „шльокавица“ ясно показва колко много губим, когато тази абсурдна писменост започне да измества кирилицата", пишат от издателството.

Книгата вече е в продажба, а срещу всяко купено копие издателите ще дарят други две български книги на училища, читалища и библиотеки в цялата страна. Издателството не съобщава в какъв тираж е изданието и колко струва.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.