Мариана Екимова - Мелнишка, която от години описва увлекателно историята на старите красиви къщи в българските градове, събра статиите си в книга, съобщи БНР. Статиите са излизали в "Капитал Light".

Премиерата на "Къщите говорят" ще е днес от 15 ч. в Новия български университет, който е издателят. Съавтор е доц. Александър Геров - фотограф на проекта. Мелнишка е преводач, журналист, преподавател в НБУ и автор на поредици и пътеписи. 

Академичното издание разказва историята на къщите през хората и обратно. В него е събрана паметта на  около 300 къщи с около 300 български фамилии, живели в тях. 

"Това са къщите, които остават, независимо какви прогнили политици правеха от живота ни горчилка. Всичко започна от тъгата, която ми навяваха къщите с избодени очи и олющена мазилка, и то главно в провинцията. И си казвах: "В тези къщи са живели хора, които са имали вкус към красотата и пари, за да я създадат".

Постепенно откриваш какъв подем е имало в годините след Освобождението, когато наистина сме тръгвали с наистина огромни крачки към Европа, признати от чуждестранни пътешественици и политици. Когато България прави невероятни интелектуални и материални крачки към Европа. И най-запазеното оттогава, защото всичко друго се е променяло, било е поругавано, скривано, изтривано – къщите са останали. Повече, отколкото можем да предположим, че са устояли на бурите на тези сменящи се системи, дори на бомбардировките", каза по "Хоризонт" авторката.   

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.