България ще се присъедини към инициативата „Нощ на четенето“ на Франция, съобщи Министерството на културата. Това ще стане на 14 януари 2017 г.

Тогава библиотеките и книжарниците ще бъдат отворени в тази съботна вечер по-дълго от обичайното за всички посетители и ценители на литературата. Целта е да се насърчи четенето. Ще има срещи с автори, дискусии и представления, публични четения под музикален съпровод. „Нощта на четенето” има за цел да покаже и как общуването с книгите и обсъждането на идеи ни обогатява, предоставя ни и възможност да споделяме и да се изправяме пред предизвикателствата на нашето време, отбелязват инициаторите.   

За българското участие няма повече информация, но на страницата на френския проект е поставен срок за кандидатстване онлайн до 16 декември, като организациите могат да получат до 1000 евро подкрепа. 

Информация тук

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.