Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” представя част от колекция на книги, иззети от съда от частно лице в Шумен през 2014 г. Много от редките издания са предлагани на частни колекционери на цена от 2000-3000 лева. Изложбата е под надслов „Книги и правосъдие“.

„Не е важно на каква цена са предлагани изданията, важно е, че това наследство е спасено и опазено за поколенията”, заяви на откриването на изложбата новата директорка на националната библиотека Красимира Александрова.

Институцията е подбрала 40 старопечатни издания и ръкописи. Сериозен интерес предизвиква масонски ръкопис на националния революционер Георги Раковски. Според експертите на библиотеката ръкописът е фалшификат - препис на печатно издание от началото на ХІХ в. През 2013 г. двата текста бяха публикувани от издателство „Дукати“. Фототипното издание, озаглавено „Разсъждения върху франкмасонската същност за човещина“, е достъпно все още в книжарниците.  В сайта си националната библиотека съобщава, че книгата е „преведена“ на съвременен български език, което не е вярно.  

Освен спорния ръкопис посетителите могат да видят старопечатни български и чуждоезикови издания, стогодишни книги, в голямата си част първи издания на бележити български писатели и първи преводи на произведения на европейски автори. Особен интерес представляват четири ръкописа – на църковнославянски, новобългарски, арабски и османотурски език, както и един фрагмент от ръкопис на арменски език.

Изложбата е в Западното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” и продължава до 30 октомври.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...