Руското министерство на културата отрече да е унищожавало масово книги, след като писателският съюз излезе с петиция да спре горенето на произведения и прочистването на библиотеки, съобщи „Гардиън”. 

През януари властите съобщиха, че са изгорили 53 книги и са изнесли над 500 тома от две университетски библиотеки в република Коми, тъй като съдържанието им противоречало на руската идеология. 

Става дума за книги, публикувани с грантове на неправителствената организация на Джордж Сорос, който е един от изявените критици на Владимир Путин. „Отворено общество” и институтът към него бяха обявени за вражески и забранени в Русия през ноември 2015 г. 

Говорител на министерството на образованието в Коми заявил, че новината за горенето на книги е преувеличена – те просто били иззети от библиотеките и дадени за вторични суровини. Министърът на културата също потвърдил, че горенето на книги е абсолютно неприемливо. 

За руските писатели обаче няма никаква разлика дали са горени или претопявани и затова те настояват вандалството веднага да престане. Авторите са се обърнали лично към Путин.  

В писмен отговор на въпрос на „Гардиън” говорител на руското министерство на културата отговорил, че петицията на писателите е безпочвена и че цензурата е забранена в руската конституция. Той обаче не отрича, че има понятие „екстремистки книги”, които влизат в специален списък и моментално биват изваждани от библиотеките. Дори тогава те не били унищожавани, а просто били заключвани. На какъв принцип става селектирането им – остава неизвестно. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Мисля, че всеки е луд. Възхитен съм от хората, които са смятани за най-нормални, защото на мен те ми изглеждат най-странни от всички.“

Джони Деп, американски актьор, роден на 9 юни преди 60 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"