Руското министерство на културата отрече да е унищожавало масово книги, след като писателският съюз излезе с петиция да спре горенето на произведения и прочистването на библиотеки, съобщи „Гардиън”. 

През януари властите съобщиха, че са изгорили 53 книги и са изнесли над 500 тома от две университетски библиотеки в република Коми, тъй като съдържанието им противоречало на руската идеология. 

Става дума за книги, публикувани с грантове на неправителствената организация на Джордж Сорос, който е един от изявените критици на Владимир Путин. „Отворено общество” и институтът към него бяха обявени за вражески и забранени в Русия през ноември 2015 г. 

Говорител на министерството на образованието в Коми заявил, че новината за горенето на книги е преувеличена – те просто били иззети от библиотеките и дадени за вторични суровини. Министърът на културата също потвърдил, че горенето на книги е абсолютно неприемливо. 

За руските писатели обаче няма никаква разлика дали са горени или претопявани и затова те настояват вандалството веднага да престане. Авторите са се обърнали лично към Путин.  

В писмен отговор на въпрос на „Гардиън” говорител на руското министерство на културата отговорил, че петицията на писателите е безпочвена и че цензурата е забранена в руската конституция. Той обаче не отрича, че има понятие „екстремистки книги”, които влизат в специален списък и моментално биват изваждани от библиотеките. Дори тогава те не били унищожавани, а просто били заключвани. На какъв принцип става селектирането им – остава неизвестно. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.