България е на 34-то място в класация, която изследва грамотността по света, става ясно от ранг листата, публикувана  от washingtonpost.com. На първо място е Финландия, на 40-о – Индонезия. 

Изследването е ръководено от Джон Милър, президент на държавния университет в Кънектикът, САЩ. То изследва тенденциите в образованието в над 60 държави по света, сред които е попаднала и България. Най-грамотни са хората в скандинавските държави. 

Оценката обхваща повече показатели, а не само познаването на азбуката и способността за четене. Изследвано е и „книжното здраве” на нациите: библиотеки, вестници, образование, социално положение, икономика и др. 

По показател „библиотеки”, който отчита броя и видове читалища и достъпа на населението до тях, страната ни е на 13-о място. В категория „вестници” сме още по-напред – на 11-о място. Важно е да се знае, че изследователи не отчитат свободата на словото, а механично отчитат броя на периодични издания на глава от населението. Достъпът до компютри в домашни условия ни нарежда чак на 43-о място. Най-зле е положението в образованието – 53-о място по продължителност на образованието и държавни разходи за него. По качество сме 37-ми, като данните са от изследванията PIRLS и  PISA. 

Ето как изглежда глобалната класация:

 

 

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.