България е на 34-то място в класация, която изследва грамотността по света, става ясно от ранг листата, публикувана от washingtonpost.com. На първо място е Финландия, на 40-о – Индонезия.
Изследването е ръководено от Джон Милър, президент на държавния университет в Кънектикът, САЩ. То изследва тенденциите в образованието в над 60 държави по света, сред които е попаднала и България. Най-грамотни са хората в скандинавските държави.
Оценката обхваща повече показатели, а не само познаването на азбуката и способността за четене. Изследвано е и „книжното здраве” на нациите: библиотеки, вестници, образование, социално положение, икономика и др.
По показател „библиотеки”, който отчита броя и видове читалища и достъпа на населението до тях, страната ни е на 13-о място. В категория „вестници” сме още по-напред – на 11-о място. Важно е да се знае, че изследователи не отчитат свободата на словото, а механично отчитат броя на периодични издания на глава от населението. Достъпът до компютри в домашни условия ни нарежда чак на 43-о място. Най-зле е положението в образованието – 53-о място по продължителност на образованието и държавни разходи за него. По качество сме 37-ми, като данните са от изследванията PIRLS и PISA.
Ето как изглежда глобалната класация: