„Европа под знака на бежанците и интеграцията” е фокусът на тазгодишния панаир на книгата в Лайпциг, който ще се проведе от 17 до 20 март, съобщиха организаторите. 

Директорът на панаира Оливер Циле обясни, че мощното преселение от Африка и Азия към Европа, както и вътрешната миграция на континента ще е основното предизвикателство през следващите десетилетия и това неминуемо рефлектира в литературата. Дебатите по този проблем трябва да се водят в обществото, пред широка публика и Лайпцигският панаир е идеален за това. 

Организаторите обявиха, че 2000 изложители ще вземат участие тази година. Те са по-малко от миналата година, когато бяха 2263. Очакват се около 250 хил. посетители като през 2015 г. Литературният фестивал „Лайпциг чете” ще с проведе за 25-и път и ще превърне града в обществена читалня – на 410 места ще се проведат 3200 събития, свързани с книгите и четенето. 

Тази година няма да има държава на фокус. Сред кулминациите ще е връчването на наградите на панаира. 60 хил. евро е наградният фонд за нови книги в жанровете белетристика, есеистика и превод. 20 хил. евро е чекът към наградата за европейско разбирателсто, която ще отиде при историка Хайнрих Аугуст Винклер (77) за неговата четиритомна „История на Запада”. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин