Традиционният фестивал, посветен на Пушкин, е открит в Москва, съобщиха руските медии. Той ще продължи до 2 март. Събитията ще се провеждат в държавния музей „А. С. Пушкин”, музея на Тургенев и в квартирата, в която е живял поета на „Арбат”.

Традиционният фестивал, посветен на Пушкин, е открит в Москва, съобщиха руските медии. Той ще продължи до 2 март. Събитията ще се провеждат в държавния музей „А. С. Пушкин”, музея на Тургенев и в квартирата, в която е живял поета на „Арбат”.

Тази година фестивалът се фокусира върху един от най-щастливите периоди от живота  Пушкин – сватбата и живота му с Наталия Гончарова. Двама се венчават на 2 март 1831 г. в църквата  „Голямо възнесение”, но преди това Пушкин страда неимоверно по своята любима. През декември 1828 г. той се запознава с шестнадесетгодишната Наталия Гончарова, в която, по собствените му думи, се влюбва от пръв поглед. В края на април 1829 г. той прави предложение за брак, но получава неопределен отговор от майката на момичето. Силно разстроен, той заминава при генерал Иван Паскевич, който командва руските войски в Кавказ във войната с Османската империя. Там посещава щаба на генерала, след което живее известно време в Тифлис. Впечатленията си от това пътуване описва в „Путешествие в Арзрум“. И след връщането си в Москва той отново е приет хладно от Гончарови, може би защото майката на Наталия се опасява от политическата му неблагонадеждност, бедността и страстта му към хазарта. Едва през 1830 г. Пушкин прави ново предложение за брак на Наталия Гончарова и този път то е прието.

 По повод годината на руското кино ще бъдат излъчени филми, снимани по мотиви от произведения на Пушкин – „Благородният разбойник Владимир Дубровски", „Господарката селянка", „Капитанската дъщеря” и др.

АЛЕКСАНДЪР ПУШКИН е руски поет, писател и драматург, роден на 6 юни 1799 г. Смятан е за основоположник на съвременния руски литературен език.  За българите са изключително интересни едноименните му стихотворение и повест "Кърджали" описващи живота на българите в северното Придунавие - Бесарабия (Буджак) и Молдова в онази епоха. Умира на 10 февруари 1837 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.