Традиционният фестивал, посветен на Пушкин, е открит в Москва, съобщиха руските медии. Той ще продължи до 2 март. Събитията ще се провеждат в държавния музей „А. С. Пушкин”, музея на Тургенев и в квартирата, в която е живял поета на „Арбат”.

Традиционният фестивал, посветен на Пушкин, е открит в Москва, съобщиха руските медии. Той ще продължи до 2 март. Събитията ще се провеждат в държавния музей „А. С. Пушкин”, музея на Тургенев и в квартирата, в която е живял поета на „Арбат”.

Тази година фестивалът се фокусира върху един от най-щастливите периоди от живота  Пушкин – сватбата и живота му с Наталия Гончарова. Двама се венчават на 2 март 1831 г. в църквата  „Голямо възнесение”, но преди това Пушкин страда неимоверно по своята любима. През декември 1828 г. той се запознава с шестнадесетгодишната Наталия Гончарова, в която, по собствените му думи, се влюбва от пръв поглед. В края на април 1829 г. той прави предложение за брак, но получава неопределен отговор от майката на момичето. Силно разстроен, той заминава при генерал Иван Паскевич, който командва руските войски в Кавказ във войната с Османската империя. Там посещава щаба на генерала, след което живее известно време в Тифлис. Впечатленията си от това пътуване описва в „Путешествие в Арзрум“. И след връщането си в Москва той отново е приет хладно от Гончарови, може би защото майката на Наталия се опасява от политическата му неблагонадеждност, бедността и страстта му към хазарта. Едва през 1830 г. Пушкин прави ново предложение за брак на Наталия Гончарова и този път то е прието.

 По повод годината на руското кино ще бъдат излъчени филми, снимани по мотиви от произведения на Пушкин – „Благородният разбойник Владимир Дубровски", „Господарката селянка", „Капитанската дъщеря” и др.

АЛЕКСАНДЪР ПУШКИН е руски поет, писател и драматург, роден на 6 юни 1799 г. Смятан е за основоположник на съвременния руски литературен език.  За българите са изключително интересни едноименните му стихотворение и повест "Кърджали" описващи живота на българите в северното Придунавие - Бесарабия (Буджак) и Молдова в онази епоха. Умира на 10 февруари 1837 г.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...