Антология на съвременната българска поезия  ще излезе на арабски този месец и премиерата й ще бъде на 27 ануари Международния панаир на книгата в Кайро. Това съобщи съставителят и преводач Хайри Хамдан в интервю за в. „Сега”. Той е палестинец по произход, който от десетилетия е имигрант в България и има големи заслуги за превода на български писатели на арабски език.

Заглавието на антологията е "Вятърът разпръсна моите слова" и е повлияно от стихотворението на Иван Методиев "Прах". Сборникът обхваща широк обсег от време - от късната епоха на социализма, през прехода до наши дни и в него са включени стихове на Христо Фотев, Константин Павлов, Иван Методиев, Петя Дубарова и десетки поети, които са сред водещите имена днес в поезията на България, обяснява съставителят. Според него сред арабската интелигенция има глад за откриване на нови хоризонти в областта на културата и по-специално поезията от Източна Европа. Издателят е "Албайруни", собственост на Акрам Салама, йордански издател и философ.  

„Работата по антологията бе голямо изпитание за мен, имайки предвид различията в обичаите и традициите между западната и арабската култура. Стиховете изглеждат на пръв поглед лесни за превод и представяне, но са необходими много лингвистични умения и чисти езикови инструменти, за да се постигне желаната цел. Пример за това е изразът "Черешова задушница", в случая се налага да се обясни, че в България има изобилие от череши и се раздават на гробища в една определена събота от годината. И т.н.”, разказва в интервюто съставителят Хайри Хамдан. 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.