Ане Франк днес можеше да е 77-годишна дама, живееща в Бостън и вероятно писателка. Independent.co.uk припомни, че семейството на момичето, станало символ на Холокоста с дневника си, описващ избиването на евреите, е поискало убежище в САЩ, но то му е било отказано. Британската медия разказва случая във връзка с масовия отказ на страните в Европа и Америка да приемат бежанци от Сирия и други държави във война. 

Ото Франк, съпругата му Едит и двете им дъщери Марго и Ане, които през 1941 г. бягат от Германия в Холандия, кандидатстват за визи, за да избягат от окупираната от нацисти Европа. По това време Щатите са залети от еврейски бежанци от цяла Европа и започват да правят подбор. Така семейство Франк получава отказ за виза, въпреки че очаква точно обратното и дори иска финансова помощ от 5 хил. долара от свой американски приятел, за да покрие разходите си по визите и пътуването. 

Междувременно правилата се сменят - САЩ затягат режима на влизане, а нацистите правят невъзможно излизането. Според циничното правило, въведено от американците, семейства като Франк нямат право да получат визи, ако имат близки роднини в Германия. Логиката на това решение е, че роднините щели да бъдат принудени от нацистите да изискват от емигриралите си близки шпионски данни за Америка. 

Остава надеждата да заминат за Куба и оттам да кандидатстват за американски визи, както правят мнозина евреи. Американците затягат и този режим. Ото Франк успява да получи за себе си виза за Куба на 1 декември 1941 г. Тя струва 2500 долара. 10 дни по-късно Германия и Италия обявяват война на САЩ и визата е отменена. 

През 1942 г. семейството е пратено в концлагер, където майката и двете дъщери умират. Ото Франк оцелява. 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...