Къс разказ и стихотворение от Шарлот Бронте (1816-1855), неизвестни досега, са открити в книга, принадлежала на нейната майка, съобщи „Гардиън”. Мария Бронте умира през 1821, докато шестте й деца са малки. 

Ръкописите на Шарлот са намерени в „The Remains of Henry Kirke Whitе” от Робърт Саути – голямото съкровище в библиотеката на фамилията. Вътре били скрити листовете на Шарлот. 

Книгата била продадена след смъртта на бащата Патрик Бронте през 1861 г. и попаднала у американски колекционер на книги. Сега обаче книгата отива в музея на Бронте в Хауърт и реално се връща в родния си дом. Фондацията, която го стопанисва, е получила 170 хил. паунда от дарители, за да плати за нея. 

Двете произведения се отнасят до фантастичния свят Енгрия, измислен от Шарлот и брат й Бренуел и пресъздаден в серия от тънки книжки. Той е заемал огромна част от живота им. Всичко, което се чели и срещали в Хауърт е попадало в техния въображаем свят. 

Героят на разказа е религиозен опонент на баща им – Джон Уинтърботъм. В стихотворението пък става дума за Мери Пърси – съпругата на краля на Енгрия. Експертите го оценяват като много амбициозно творение за толкова младо момиче – предполага се, че Шарлот е писала двете произведения в пубертета – през 1833 г. 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...