ЕЛИЦА СИМЕОНОВА, ИЛИЯН РУЖИН, "Свободна Европа"

Той лежи в затвора в комунистическа България, защото е призовал за демокрация. Режимът му пречи да бъде с жената, която обича, а службите го арестуват, когато идва да я види. Накрая излиза от затвора и извежда любимата си тайно от страната.

Това са най-ярките моменти от историята на Алфред Фосколо.

Той е роден в България, но семейството му се мести във Франция. Това става след 9 септември 1944 г., когато Българската комунистическа партия (БКП) взима властта с преврат на фона на съветска окупация.

Години по-късно Алфред се връща и за пръв път се сблъсква с комунистическия режим. Той и негови приятели разпространяват листовки, които призовават за демокрация.

В България Алфред среща Райна Аръшева – жената, която става любовта на живота му. Но комунистическите власти не им разрешават да се оженят. Връща се, за да опита да издейства разрешение, но е арестуван на път обратно към Франция.

Алфред Фосколо е осъден на затвор за шпионаж и лежи в затвора.

Когато излиза от затвора и се връща във Франция, Алфред не забравя за Райна. И измисля план да я изведе тайно от страната.

Той разказва историята си в книгата „Направих каквото можах“, преведена от френски от Гълъбина Захариева и издадена от издателство “Прозорец”.

Той е сред героите на платформата „Истории от Белене“ на фондация „Софийска платформа“, която събира свидетелства на оцелели от репресиите на комунистическия режим в България.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.