Аз съм мечокът от тръбите в дома,

изкачвам се по тръбите в часовете на тишина,

тръбите за топлата вода,

за парното, за вентилацията,

минавам по тръбите от апартамент

в апартамент и съм мечокът,

който върви по тръбите.

---

„Историята на мечока” - сюрреалистичен текст на Хулио Кортасар, изпълнен с поезия, хумор и любов, излезе за първи път на български език. Книгата е част от поредицата „Детски шедьоври от велики писатели“ на издателство „Лист“.

Преводът е на Анелия Петрунова, а автор на илюстрациите - Ясен Григоров. 

Героят - мечок, който живее в тръбите на парижка сграда, се появява за първи път преди 73 години, в писмо, което Кортасар изпраща до децата на своя приятел – художника и поета Едуардо Хонкерес. По-късно разказът намира място в сборника „Истории за кронопи и фами”, където заема особено място сред сюрреалистичните и игриви текстове на Хулио Кортасар.

"В „Историята на мечока” аржентинският писател размишлява над универсални теми като самотата, откривателството и човешката природа. Сюжетът следва по петите един необикновен червен мечок, който живее в тръбите на една сграда и наблюдава странния, често неразбираем свят на хората. Чрез очите на този мечок Кортасар създава метафора за самотата и отчуждението в съвременния свят, но и за детското любопитство и способността да се намира магия в най-неочаквани места", разказват от "Лист".

От издателството отбелязват, че за първи път носителите на правата се съгласяват друг художник, различен от този на аржентинското издание, да разходи четката си по пътя на мечока. С включването на това заглавие в каталога си "Лист" припомня, че великите писатели имат какво да кажат и на най-малките читатели, а понякога тъкмо детската перспектива разкрива най-дълбоките истини за живота. 

"Това е книга, която ще очарова деца и възрастни, превръщайки се в истинско бижу в библиотеката на всеки любител на качествената литература", препоръчват от "Лист".

„Историята на мечока” е подходяща за деца над 5 години.

ХУЛИО КОРТАСАР (1914 – 1984) е аржентински поет и писател, роден в Брюксел, Белгия. Смятан е за ключов автор в латиноамериканския литературен канон. Представител е на направлението магически реализъм, автор е на няколко експериментални романа и на множество разкази. Българският читател го познава от „Южната автострада”, „Всички огньове”, „Игра на дама”, „Някой, който се шляе” и др. Умира на 12 февруари 1984 г. в Париж.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...