Книжарницата и галерия „НБУ в Центъра“ към Новия български университет (НБУ) ще организира честване на американския поет, романист и публицист Чарлс Буковски, обяви на сайта си институцията. Поводът е 104-годишнината от рождението на легендата на бийт поколение. 

Животът и творчеството на провокативния писател ще бъдат проследени от литературния критик Димитра Канева във видеопрезентация, която ще се излъчи на страниците на „НБУ в Центъра“ във Фейсбук и Инстаграм на 16 август.

ЧАРЛС БУКОВСКИ е роден на 16 август 1920 г. в германския град Андернах, в семейството на Катерина Фет и Хенри Буковски – американец от полско-немски произход. През 1922 г. семейството се мести в САЩ – първо в Балтимор, Мериленд, а по-късно в Лос Анджелис – градът, който Буковски до края на живота си ще счита за свой дом, откривайки в него вдъхновение и източник на неизчерпаемо количество сюжети. До началото на Втората световна война Буковски изучава изкуство, журналистика и литература. Тогава започва и да пише, но без успех. Няколко години работи в пощите.

Едва през 1969 г. Джон Мартин, основателят на издателство Black Sparrow Press, му предлага финансова подкрепа, за да се отдаде изцяло на писането. Месец по-късно Буковски е готов с първия си роман – „Поща“. След него идват сборникът със стихове „Любовта е куче от Ада”, както и романите „Жени“ и „Всичко на масата“ –  разказ за детството и тийнейджърските му години. През последните две десетилетия от живота му романите и стихосбирките на Буковски се продават с успех в САЩ и Европа.

Буковски е известен като страстен почитател на класическата музика, комара и алкохола. В литературата се възхищава на Антон Чехов, Ърнест Хемингуей, Луи-Фердинан Селин,  Достоевски, Франц Кафка.

Умира на 9 март 1994 г.

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.