Столичната община и Столичната библиотека ще отбележат 176 години от рождението на поета революционер Христо Ботев. В мраморното фоайе на библиотеката ще бъде открита фотодокументална изложба „Жив е той, жив е!“, посветена на великия българин. В музикално-поетичния рецитал по стихове на Христо Ботев ще участват артистът от Народния театър „Иван Вазов“ Христо Чешмеджиев и популярната вокална формация „Светоглас“. Събитието ще се проведе на 6 януари от 12 часа на площад „Славейков“ пред сградата на Библиотеката.

В тематичната изложба са включени ценни екземпляри и редки първи издания от фонд „Книжовно наследство“, фонд на сектор „Изкуство“, както и оригинални вестници и списания от съхранявания в Столична библиотека уникален Архив на детския периодичен печат преди 1944 г. 

"Тук ще видим първите биографии на Христо Ботев от Захари Стоянов, Стоян Заимов, както и най-пълната от Иван Клинчаров. Представени са и първите събрани съчинения на поета под редакцията на съпругата му Иванка Ботева и на Иван Клинчаров и второто издание на „Песни и стихотворения от Ботева и Стамболова“ от 1880 г.", акцентирит от библиотеката. 

Акцент в изложбата са и факсимиле на последното писмо на Ботев от парахода „Радецки“, публикувано в първото издание на съчиненията му под редакцията на Захари Стоянов от 1888 г., превод на Христо Ботев на драмата „Кремуций корд“ от Костомаров от 1893 г., юбилейните Ботеви листове и др. Представени са също и малко познати заглавия, посветени на личността на големия поет и революционер: „Народ и поет“ от Антон Страшимиров, „Сергей Нечаев и Христо Ботев“ от Георги Бакалов, „Христо Ботев 1848 – 1948: Споменна книга“, драмата „Христо Ботев“ от Фани Попова-Мутафова.

В детския периодичен печат, издаван преди 1944 година, се съдържат над 100 публикации за Христо Ботев. На страниците на вестниците и списанията „Венец“, „Весела дружина“, ‚Градинка“, „Детска радост“, „Детски живот“, „Детски свят“, „Другарче“, „Майска китка“, „Поточе“, „Първи стъпки“, „Светулка“, „Славейче“ и др. са издавани стихотворения, очерци, разкази, статии за великия българин. Сред авторите на творбите за живота и творчеството на Христо Ботев се открояват имената на Иван Вазов, Елисавета Багряна, Христо Смирненски, Никола Ракитин, Змей Горянин, Ран Босилек и други известни писатели. В експозицията са представени и богато илюстровани албуми със съществуващите в България и чужбина паметници на Ботев и ценни грамофонни плочи с изпълнения на негови стихове и песни от известни наши артисти и състави.

Експозицията „Жив е той, жив е!“ ще бъде отворена за посетители до 15 януари т.г.

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...