Текстописецът Бърни Топин, автор на много от песните на Елтън Джон, разказва за живота си в мемоарите „Scattershot: Life, Music, Elton & Me“, съобщи АП.

Книгата описва музикалния свят от 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Но ако читателите се надяват да открият Джон, то британският певец отсъства в голяма част от разказа, пише Топин.

„Хората не знаят, че в началото бяхме винаги заедно. Беше нещо като аз и той срещу света“, каза авторът в скорошно интервю. „Но мисля, че след като постигнахме поне малко успех, беше естествено някак да се разделим и да открием собствения си живот“.

„Scattershot“ е историята на англичанин, омагьосан от кънтри музиката и американския Запад, който се превръща в автор на песните на една от най-големите суперзвезди на рокендрола на всички времена, а по-късно през живота си разгръща изкуството си и става един истински каубой.

За първата си среща с Елтън Джон той пише: „Харесвам го изключително много, защото не е снизходителен. Усещам сродна душа; ние сме аутсайдери, търсещи начин да се впишат, и аз съм готов да се включа в това – аз съм Санчо Панса, а той е Дон Кихот.“

Читателите ще научат, че песента „Bennie and the Jets“ е вдъхновена от емблематичния филм на Фриц Ланг „Метрополис“, а „Tiny Dancer“  описва група жени от Лос Анджелис. „I’m Still Standing“ пък е посветена на раздяла, която самият Топин е преживял.

„Винаги установявам, че хората са склонни да избягват някои неща в автобиографиите. Но трябва да опишеш хората, каквито са“, добави той в интервюто. „Аз пиша така за няколко души, за някои повече отколкото за други. Но също така правя комплименти на онези, които заслужават да бъдат похвалени“.

По думите на Бен Шафър, главен редактор в издателство „Хачет букс“, който е работил върху мемоарите заедно с Топин, предимството на „Scattershot“ е писателят, който живее в два свята.

Някои от най-големите хитове на съвременната музика, сред които „Your Song“ и „Rocket Man“, се раждат благодарение на сътрудничеството му с Елтън Джон. Топин обаче не държи толкова на значението на текстовете си.

„Мисля, че е много по-интересно да оставим хората да направят свои собствени заключения относно това, за което е всяка песен. Мисля, че е очарователно. Това е като да гледате съвременно модерно или абстрактно изкуство“, разказа той.

Очаква се в следващите месеци Топин да бъде въведен на в Залата на славата на рокендрола – почти 30 години, след като Елтън Джон получи тази чест.

 

Източник: Ада Ефтимова, БТА

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?