Между "неизказаното" по времето, когато изнасилването е табу, и "прекалено изказаното", белгийската писателка Амели Нотомб търси и намира пътя си в новия си роман, чието действие се развива около съдбоносен епизод от личния й живот, съобщи АФП. Книгата излезе от печат в сряда.

Издателство "Албен Мишел" издава "Psychopompe", 32-ата книга на известната белгийска писателка. Рутина? Не, по-скоро деликатен момент. Пред АФП тя каза, че никога не е била така тревожна. "Вложих много от интимността си. Имам усещането, че се излагам на опасност".

В края на 70-те години, когато е 12-годишна, тя е изнасилена на плаж в Бангладеш, където отишла да плува. Случаят е известен. За пръв път тя го споменава, макар и завоалирано, в "Биография на глада" (2004 г.). По-късно, в интервю през август 2017 г. за вестник "Монд", преди да се появи движението #MeToo, писателката каза: "Бях насилена сексуално от четирима мъже. Не искам да говоря за това събитие, което трябваше да преодолея".

"Psychopompe" проследява космополитното детство на дъщерята на дипломат. Сексуалното посегателство разделя историята на две. За Амели Нотомб това е 105-ият роман, който е написала, но едва 32-ият публикуван. 

Романът излиза в сряда на пазара във Франция, Белгия и Швейцария, а от понеделник - в Канада.

 

Източник: Антоанета Маркова, БТА

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.