ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ, ПЕН-България

 

В навечерието на Коледа членовете на българския ПЕН-клуб (филиал на световния писателски съюз) учредиха първата си литературна награда.  С почетен диплом и парична сума беше отличена Мариана Тодорова (1946), известен литературен историк, критик и издател.  И  както се изрази председателката на ПЕН-България, писателката Здравка Евтимова, наградата се присъжда за „..будното й, майсторско перо, което откликва на най- значимите събития в света на словото!” 

Мариана Тодорова е автор на редица книги: “Кръстьо Куюмджиев в българската литература” (2003), “Поемата Зелена игра на Иван Радоев” (2003), “Александър Геров. Самотникът” (2004), “Георги Господинов - от Гаустин до градинаря” (2009), “Физика на тъгата - като послание” (2012), “Почерци” (2015), “Почерци. Кн. 2″ (2018) , “Животът - нашата едничка страст. Александър Геров и Следовници (Литературнокритически очерк)” (2019) и др.

Мариана Тодорова е с големи, безспорни заслуги към българската култура.  Тя е доцент по Нова и съвременна българска литература в Института за литература към БАН. Управител Е на издателството за българска и световна литература “Карина-Мариана Тодорова” . За активната си издателската си дейност е отличена с международната  награда “Заслужил за полската култура” (2002), има номинации на португалските библиотеки (1997-2003) за разпространение на португалската литература по света.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...