След няколкодневно мълчание  шведската академия защити решението си да даде Нобел за литература за 2019 г. на австрийския писател Петер Хандке, като заяви, че той е имал провокативни коментари, но не е подкрепял кръвопролитията, съобщи "Ройтерс".

В статия, публикувана вчера в шведския всекидневник "Дагенс Нихетер",  Матс Малм – председател на Шведската академия, приема, че Хандке е правил "провокативни, неподходящи и неясни коментари по политически въпроси". Той твърди още, че писателят не е възхвалявал кръвопролитията и ясно е осъдил клането в Сребреница.

„Академията не откри нищо в писането му, което да съдържа атака срещу гражданското общество или срещу уважението спрямо равенството на хората", отбелязва  Малм.

Академията цитира статия от 2006 г. в германския вестник "Зюддойче цайтунг", в което Хандке казва, че събитията в Сребреница са най-лошото престъпление срещу човечеството в Европа след Втората световна война.

Присъждането на Нобел за литература за 2019 г. предизвика  критична вълна, включително от оцелели от събитията в Сребреница през 1995 г., които призоваха академията да оттегли наградата, която се равнява на 930 хил. долара.

През 2006 г. Хандке говори на погребението на Слободан Милошевич, който почина, докато беше задържан в очакване на делото срещу него в Трибунала на ООН за военни престъпления в Хага за ролята му във войната на Балканите през 90-те.

Хандке е изказвал подкрепата си и за Радован Караджич и Ратко Младич, които бяха обвинени в геноцид и престъпления срещу човечеството заради убийството на над 8 хил. мюсюлмански мъже и момчета в зоната на сигурност на ООН - анклава Сребреница, припомня „Ройтерс”.

Албанският премиер Еди Рама обвини академията, че награждавайки Хандке, "омаловажава стойността на наградата" и с това влиза в пореден скандал, който ще повлияе на репутацията й в следващите десетилетия.

Решението на академията се критикува силно в Албания и Косово, където около 10 хил. етнически албанци са убити, а близо един милион са прогонени по време на войната през 1998-1999 г., водена от войските на Милошевич.

Мунира Субашич, президент на асоциацията "Майки на Сребреница", която се занимава с оцелелите от събитията през 1995 г., определи решението на академията като "позорно".

Преди ден самият Хандке заяви, че "никога повече" няма да говори с журналисти, след като е бил нападнат с въпроси относно позицията си за войната в Югославия през 90-те години, а не относно писателските му постижения.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не мога да кажа, че разбирам жените, но както ми разказваха, Сократ, Шопенхауер и Айнщайн също не са успели.“

Бъстър Кийтън, американски актьор и писател, роден на 4 октомври преди 128 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?