След няколкодневно мълчание  шведската академия защити решението си да даде Нобел за литература за 2019 г. на австрийския писател Петер Хандке, като заяви, че той е имал провокативни коментари, но не е подкрепял кръвопролитията, съобщи "Ройтерс".

В статия, публикувана вчера в шведския всекидневник "Дагенс Нихетер",  Матс Малм – председател на Шведската академия, приема, че Хандке е правил "провокативни, неподходящи и неясни коментари по политически въпроси". Той твърди още, че писателят не е възхвалявал кръвопролитията и ясно е осъдил клането в Сребреница.

„Академията не откри нищо в писането му, което да съдържа атака срещу гражданското общество или срещу уважението спрямо равенството на хората", отбелязва  Малм.

Академията цитира статия от 2006 г. в германския вестник "Зюддойче цайтунг", в което Хандке казва, че събитията в Сребреница са най-лошото престъпление срещу човечеството в Европа след Втората световна война.

Присъждането на Нобел за литература за 2019 г. предизвика  критична вълна, включително от оцелели от събитията в Сребреница през 1995 г., които призоваха академията да оттегли наградата, която се равнява на 930 хил. долара.

През 2006 г. Хандке говори на погребението на Слободан Милошевич, който почина, докато беше задържан в очакване на делото срещу него в Трибунала на ООН за военни престъпления в Хага за ролята му във войната на Балканите през 90-те.

Хандке е изказвал подкрепата си и за Радован Караджич и Ратко Младич, които бяха обвинени в геноцид и престъпления срещу човечеството заради убийството на над 8 хил. мюсюлмански мъже и момчета в зоната на сигурност на ООН - анклава Сребреница, припомня „Ройтерс”.

Албанският премиер Еди Рама обвини академията, че награждавайки Хандке, "омаловажава стойността на наградата" и с това влиза в пореден скандал, който ще повлияе на репутацията й в следващите десетилетия.

Решението на академията се критикува силно в Албания и Косово, където около 10 хил. етнически албанци са убити, а близо един милион са прогонени по време на войната през 1998-1999 г., водена от войските на Милошевич.

Мунира Субашич, президент на асоциацията "Майки на Сребреница", която се занимава с оцелелите от събитията през 1995 г., определи решението на академията като "позорно".

Преди ден самият Хандке заяви, че "никога повече" няма да говори с журналисти, след като е бил нападнат с въпроси относно позицията си за войната в Югославия през 90-те години, а не относно писателските му постижения.

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Иска ми се и аз да мога да се държа като глупак, без да ме е грижа за последствията.”

Леонардо ди Каприо, американски актьор, роден на 11 ноември преди 50 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...