“ДНЕВНИК”

Каква е най-голямата изненада в номинираните за "Букър" в дългата листа? Това е, че за пръв път от години няма изненади, пише "Гардиън" по повод на 13-те претенденти за наградата, които бяха обявени преди два дни. Повечето от тях са отдавна наложили се автори, а един от тях е спечелил "Букър"... Преди почти четири десетилетия.

Романът "Кихот" на Салман Рушди (именно той взема наградата през 1981 г. за романа си "Среднощни деца" - бел. ред.) представлява пътешествие през Америка, вдъхновено от класическия роман на Сервантес "Дон Кихот". Той ще бъде публикуван след месец, като това е позволено от регламента на наградата.

Джанет Уинтерсън също се заиграва с класиката с Frankissstein - смесица от романтизъм и новите технологии. Нейната книга изследва въпроса за половата идентичност. Дебора Леви получава третата си поредна номинация за The Man Who Saw Everything.

Но може би най-голямото име в момента е Маргарет Атууд с The Testaments - продължението на "Разказът за прислужницата". Романът ще бъде публикуван на 10 септември, а действието в него се развива 15 години след края на първата книга. Наративът се води от три женски персонажа, но това е и всичко, което журито издава за дългоочакваното произведение.

При обявяването на номинациите председателят на тазгодишното жури Питър Флорънс каза: "Ако имате възможност да прочетете една книга тази година, опитайте се да промените това и прочетете всичките тези 13 романа. Сред техните автори има дебютанти, но има и номинирани за Нобелова награда и всеки един от тях има шанс да спечели "Букър". Тези автори ни предлагат радост и надежда. Те са взискателни, забавни и имат на какво да ни научат. Наистина – прочетете всички тези 13 книги."

Ето и останалите писатели и техните романи от дългата листа с номинации за наградата "Букър":

Кевин Бери (Ирландия) – Night Boat to Tangier

Оинкан Брейтуейт (Великобритания, Нигерия) – My Sister, The Serial Killer

Луси Елман (САЩ, Великобритания) – Ducks, Newburyport

Бернардин Ейваристо (Великобритания) – Girl, Woman, Other

Джон Ланчестър (Великобритания) – The Wall

Валерия Луизели (Мексико, Италия) – Lost Children Archivе

Чигози Обиома (Нигерия) – An Orchestra of Minorities

Макс Портър (Великобритания) – Lanny

Елиф Шафак (Великобритания, Турция) –10 Minutes 38 Seconds in This Strange World

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.