Шведският писател Ларс Густавсон получи дотираната с 25 хил. евро награда "Томас Ман", съобщи derstandard.at. Баварската академия на изящните изкуства връчва наградата от 2010 г. насам заедно с общината в Любек, където е роден Ман. В предишните години бяха отличени Рюдигер Сафрански, Юли Це, Томас Хюрлиман, Ян Асман и Криста Волф.

ГУСТАВСОН е уважаван автор от ранга на Томас Транстрьомер и Пер Олоф Енквист, има номинация за Нобелова награда за литература. Роден е през 1936 г., автор е на над 40 тома. Журито обяви, че го награждава за философските му търсения и майсторството му на разказвач. Сред известните романи на Густавсон е поредицата "Пукнатини в стената", по която е сниман игрален филм. През 1978 г. получава докторска степен по теоретична философия. Бил е в продължение на 13 години преподавател в университета в Остин, Тексас. Известен е и с многобройните си преводи. Симпатизира на Пиратската партия в Швеция. Попитан откъде черпи вдъхновение, той отговаря: „Аз слушам. Аз слушам и гледам. Творчеството не познава правилата. Можете да получите вдъхновение за един роман от нещо малко, което някой казва, или просто от лицето, което виждате. Веднъж един равин ми каза, че когато Бог е говорил на Моисей от храста, не е било с гръмовен глас, а тихо. Вие трябва да слушате внимателно този глас, трябва  да имате много остър слух”.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин