Шведският писател Ларс Густавсон получи дотираната с 25 хил. евро награда "Томас Ман", съобщи derstandard.at. Баварската академия на изящните изкуства връчва наградата от 2010 г. насам заедно с общината в Любек, където е роден Ман. В предишните години бяха отличени Рюдигер Сафрански, Юли Це, Томас Хюрлиман, Ян Асман и Криста Волф.

ГУСТАВСОН е уважаван автор от ранга на Томас Транстрьомер и Пер Олоф Енквист, има номинация за Нобелова награда за литература. Роден е през 1936 г., автор е на над 40 тома. Журито обяви, че го награждава за философските му търсения и майсторството му на разказвач. Сред известните романи на Густавсон е поредицата "Пукнатини в стената", по която е сниман игрален филм. През 1978 г. получава докторска степен по теоретична философия. Бил е в продължение на 13 години преподавател в университета в Остин, Тексас. Известен е и с многобройните си преводи. Симпатизира на Пиратската партия в Швеция. Попитан откъде черпи вдъхновение, той отговаря: „Аз слушам. Аз слушам и гледам. Творчеството не познава правилата. Можете да получите вдъхновение за един роман от нещо малко, което някой казва, или просто от лицето, което виждате. Веднъж един равин ми каза, че когато Бог е говорил на Моисей от храста, не е било с гръмовен глас, а тихо. Вие трябва да слушате внимателно този глас, трябва  да имате много остър слух”.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.