Халед Хосейни – автор на световния бестселър „Ловецът на хвърчила“,  е удостоен с наградата за глобална хуманитарна помощ "Джеймс С. Морган", съобщи globenewswire.com. Той ще получи приза на 4 ноември, когато ще бъде даден стартът на програма Tech for Global Good, целяща да насърчи и усъвършенства образованието в световен мащаб.

„Очаквам с нетърпение да се включа в програмата, която е насочена към вдъхновяване на младите хора да се справят с големите проблеми на епохата. Младите трябва да са най-големите оптимисти сред нас и се надявам да насочат енергията си към идеи, които правят света по-добър“, заяви Хосейни.

"Дейността на Халед Хосейни показва как разказването на истории може да ни вдъхнови. Емпатията, надеждата и решаването на проблемите са това, което ще задвижва новата програма Tech for Global Good, защото колкото по-добре познаваме хората и трудностите, с които се сблъскват, толкова по-вероятно е да се почувстваме принудени да използваме нашите таланти и ресурси, за да им помогнем",  казва Тим Ричи, президент и главен изпълнителен директор на The Tech. 

ХАЛЕД ХОСЕЙНИ - американски писател от афганистански произход, роден на 4 март 1965 г. в Кабул. През 1980 г. семейството му емигрира в САЩ. През 1988 г. завършва биология в университета в Санта Клара. През 1993 г. се дипломира като магистър по медицина. От 1996 до 2004 г. работи като лекар.  Автор е на три романа - „Ловецът на хвърчила“, „Хиляда сияйни слънца“ , „А планините ехтяха“, които му печелят милиони почитатели от цял свят. Хосейни е посланик на добра воля към агенцията за бежанците в ООН.

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.