Литературната награда „Франц Кафка” тази година отиде при испанския писател Едуардо Мендоса (72), съобщи derstandard.at.

Тя се дава от 2001 г. от „Обществото на Франц Кафка” в Прага. Победителят се определя от международно жури и получава чек за 10 хил. долара, както и бронзова фигура на Кафка – умален модел на паметника му в Прага. Сред наградените в предишни години са Тим Рот, Петер Хандке, Джон Банвил, Вацлав Хавел, Харуки Мураками, Халорд Пинтър, Амос Оз.

Мендоса заслужи отличието с мъдрото отразяване на социалните и политическите борби в Барселона, Каталуня и цяла Испания през първата половина на ХХ век.

ЕДУАРДО МЕНДОСА е роден през 1943 г. в Барселона. Живял е в Ню Йорк. Става световно известен с романа си „La ciudad de los prodigios” (Градът на чудесата), издаден през 1986 г. На български могат да се намерят 6 негови романа.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията