Изследване на 6 важни награди през последните 15 години показва, че романите, в които главни герои са жени, трудно се добират до отличия, съобщи „Гардиън”.  Повечето наградени книги са фокусирани върху главни герои мъже. И са писани от силния пол.

Наблюдението е направено върху отличените произведения с „Пулицър”, „Букър”, Националната литературна награда на САЩ, Наградата на критиката, „Хюго” и медалът „Нюбъри”. Анализът обхваща както пола на наградените автори, така и на главните им герои.

Резултатът бил, че сред 15-те награди „Пулицър” се оказало, че няма нито една книга, написана от жена и от женска гледна точка.

При „Букър” между 2000 и 2014 г. 9 от наградите са спечелени от мъже, в които наративът се води също от мъж. 3 писателки са наградени за книги, написани за мъже или момчета. Само 3 от наградените авторки да писали от женска гледна точка.

Националната литературна награда на САЩ за същия период е спечелена от 8 романа на мъже за мъже и само 2 книги на жени за жени.

“Литературното статукво не харесва женски книги за жени. Защо?”, пита изследователката Никол Грифит. Според нея отговорът има значение, защото ситуацията показва, че женските гласове в литературата не се чуват. „Жените са половината от населението на земята и ако гласовете им не се чуват, значи човечеството е наполовина на това, което трябва да бъде”, казва тя.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Младите синове на страната са пръснати като пилци из чужбина… Досега имаха емиграция от интелигентни хора само Русия и Турция… Сега и България се нареди в тая редица на мракобесието…"

Рачо Стоянов, български писател, драматург и преводач, роден на 7 октомври преди 141 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.