На 19 май Министерството на образованието и науката връчи годишните си награди „Питагор“ за съществен принос в развитието на науката. В категорията „Научна книга“ наградата е присъдена на доц. д-р Александър Куюмджиев за „Стенописите в главната църква на Рилския манастир“. По неофициална информация обаче разпространението на книгата е спряно заради предявени претенции от страна на монасите към БАН. Факт е, че я няма в електронните книжарници. 

Църковният сайт dveri.bg публикува на 17 февруари писмо на игумена на Рилския манастир - Адрианополски епископ Евлогий, до председателя на БАН. В него той претендира за авторски права върху снимките, тъй като били използвани без разрешението му. Затова настоява книгата да бъде спряна от продажба, а БАН да се разграничи от изданието, тъй като било налице грубо нарушение на Закона за културното наследство.

Ето писмото:

"Във връзка с отправената ми от Вашия кабинет покана за представянето на книгата на доц. д-р Александър Куюмджиев „Стенописите в главната църква на Рилския манастир“ на 17 февруари 2016 г. (сряда) от 17.30 часа в Големия салон на Българската академия на науките (БАН), бих искал да изразя недоумение от ангажирането на БАН с нарушение на законите на България.

Посочената книга, която се продава от Института за изследване на изкуствата към БАН срещу цена от 90 лева (а на сайта на института е посочено, че в рамките на представянето може да бъде закупена на цена 70 лева), съдържа изображения на стенописи в главната църква на Рилския манастир „Рождество на Пресвета Богородица“, за които Рилската света обител не е давала съгласие да бъдат разпространявани с търговска цел.

Законът за културното наследство изисква сключването на договор със собственика на културната ценност. В случай, че такъв не е налице, законодателят е предвидил административно-наказателна отговорност, което говори за особената тежест на закононарушението! Такъв договор няма в случая с използваните в книгата изображения на културните ценности в храма на Рилската света обител.

Затова сме изключително неприятно изненадани от съучастието на БАН в това нарушение. В книгата БАН и Институтът за изследване на изкуствата са посочени като издатели на книгата през 2015 г., като дори е получена финансова подкрепа от Фонд „Научни изследвания“ при Министерството на образованието и науката и по програма „Помощ за книгата“ на Министерството на културата.

Рилската света обител винаги е насърчавала провеждането на научни изследвания на богатото наследство на Рилския манастир, но при спазването на законите на България.

Надяваме се да преразгледате участието на БАН в представянето на посочената книга, както и да преустановите търговията с нея.

Бихме искали да Ви уверим, че ще защитим интересите на Рилската света обител по всички законни начини, защото така защитаваме както правото в България, така и скъпоструващото съхраняване на културното наследство в Рилския манастир.

Надяваме се като председател на БАН да се ангажирате с този изключително важен за нас въпрос.

Използвам случая да Ви поканя в Рилския манастир, за да видите лично реставрираните стенописи в храма, останали, за съжаление, незабелязани в книгата".

Случаят е удивителен, тъй като по този начин църквата може да поиска да се пише за автор на всички културологични изследвания, които са публикувани през последните години и съдържат илюстрации от църкви и манастири. Това обаче няма как да стане, тъй като чл. 179 от Закона за културното наследство гласи, че създаването, разпространението и използването на изображения с образователна и научна цел е свободно. Договор се сключва, когато изображенията се използват за стоки, етикети и реклама.  

Исторически факт е, че църквата векове наред е била враг на науката, но в ХХІ в. е анахронизъм. Меркантилността говори доста зле за уж чуждите на материалния свят братя. Рилският манастир от 1991 г. функционира като търговска фирма и въпреки че получава субсидия от държавата всяка година – 597 хил. лв. за 2016 г., за да поддържа музеите си, продължава да къса прескъпи билетчета поотделно за всеки един от тях. Манастирът неведнъж е получавал държавни субсидии за ремонти, включително тази година – ще си раздели 450 хил. лв. с Бачковския манастир. Лесно е да си собственик, когато данъкоплатците ти плащат сметките.  

 

„Стенописите в главната църква на Рилския манастир", 720 стр., е  издадена през 2015 г. от Института за изследване на изкуствата, София. Книгата е фундаментално научно изследване, в което за пръв път е представена историята на строежа и изписването на главната църква в Рилския манастир. Проучени са много нови документални сведения, по които е възстановена цялостната картина на събитията, съпътствали издигането и изписването на най-представителния паметник на българското възрожденско изкуство. Книгата съдържа редица нови хипотези, свързани с манастирската история от по-ранните векове. Коригирани са много грешки и неточности, които са добили гражданственост и създават неточна представа за действителните събития в манастира през ХІХ век. Книгата е спечелила конкурси към Фонда „Научни изследвания" на Министерството на образованието и науката и към програмата „Помощ за книгата" на Министерството на културата.

 

Останалите наградени с „Пигатор” тук

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.