Наградата „Ман Букър” се отразява нездравословно на книжния пазар, смята Дебра Могаг (67), британска авторка на бестселъри, по чийто роман „These Foolish Things” е сниман нашумелия комедиен филм „The Best Exotic Marigold Hotel” с Джуди Денч и Маги Смит. Пред independent.co.uk тя обясни, че призът, който е най-престижният в англоезичния свят, капсулира пазара и засенчва останалата литература. Според нея на наградата от 50 хил. паунда се дава прекалено голяма тежест, продават се огромни тиражи, а много други качествени книги остават пренебрегнати. 

Могаг, чийто 18-и роман „Something to Hide” излезе миналата година, взе участие на литературния фестивал Бат. Там беше и Теса Хадли, която тази седмица получи 150 000 долара и наградата „Windham Campbell” в САЩ. Хадли също заяви, че е грешка вторачването в „Букър”, чийто победител се определя според личния вкус на журито. 

Могаг избегна упреците, че никога не е попадала дори в дългия списък на „Букър”, с думите, че дори и да беше спечелила, пак би била на същото мнение. 

Ефектът от наградата се изразява във високи тиражи след получаването й. Хилари Мантел и Хауърд Джейкъбсън вече се насладиха на продажбите. Марлон Джеймс – победителят през 2015 г., потвърди същото. 

Могаг, която публикува най-успешния си роман през 2004 г., обясни успеха му с факта, че не смята старостта за непривлекателна възраст и, за разлика от мнозина, прекрасно разбира, че хората си остават същите, „само с няколко бръчки повече”. След успеха на филма, чието действие се развива в хотел в Индия, където пенсионирани англичани търсят забавления, покой и разнообразие, ефектът бил – повече истории за възрастни хора. Могаг заявява, че това я накарало да изпита голямо удоволствие. Тя категорично отказала да напише продължение на историята. В крайна сметка било заснето филмово продължение с участието на Ричард Гиър. 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Танцувам за собствено удоволствие. Не е оригинално да доставяш удоволствие на всички.”

Рудолф Нуреев, съветски и британски балетист, роден на 17 март преди 87 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...