Американката Анджела Родел, която от години живее в България, е в краткия списък за наградата на PEN асоциацията на САЩ за превода на „Физика на тъгата". Романът на Георги Господинов беше издаден в Щатите със заглавие „The Physics of Sorrow” през 2015 г. от  „Open Letter Books”. Победителят ще бъде обявен 1 март.

Родел е в конкуренция с „The Complete Stories” на Кларис Лиспектор, превод от португалски Карина Додсън, „The Blizzard” ("Виелица") на Владимир Сорокин, преведен от руски от Джефри Гембрълу, „Престъпление и наказание" на Фьодор Достоевски, преведен от Оливър Рийди, и „The Hollow Heart” на Виола ди Градо, преведен от италиански от Антъни Шугаар.

PEN Translation Priz e най-старата писателска организация в света. Тя удостоява изключителни преводи на проза, появили се на английски през изминалата година. В журито тази година влизат изтъкнати преводачи към английски от руски, арабски и френски.

Наградите на американския PEN център се смятат за едни от най-престижните литературни отличия в САЩ. Бюджетът е 200 хил. долара и с него се насърчават писатели, преводачи и издатели. Особена стойност е категорията за дебют в прозата. Журито се е спряло тази година на Мия Алвар, Анждела Флорной, Джули Иромуаня, Виет Тхан Нгуйен и Дженифър Ценг. 

Носителят на наградата "Сол Белоу", която се дава за цялостен принос в американската литература, също ще бъде обявен на 1 март.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...