Писателката Мая Дългъчева и илюстраторът Ясен Гюзелев са номинирани за престижната международна награда „Ханс Кристиан Андерсен“, обяви във фейсбук профила си Асоциация „Българска книга“, която е член на Международния съвет за детски книги.

Това е най-високото световно отличие за детска литература, присъждано от Международния съвет за детски книги (IBBY) на автори и илюстратори за техния изключителен принос към изкуството на детската книга.

Изборът на авторите е на жури от специалисти в областта на детската книга в състав: проф. Светлана Стойчева-Андерсон, Тоня Горанова – илюстратор, Валентина Стоева – основател на фондация „Детски книги“ и фондация „Четене“, Десислава Алексиева – книжар и председател на Асоциация „Българска книга“, Лилия Русанова – издател, Димка Михайлова – библиотекар.

МАЯ ДЪЛГЪЧЕВА е сред най-обичаните съвременни български детски писатели, позната с магичния си поетичен стил, богато въображение и топъл хумор. Нейните книги вдъхновяват деца и възрастни с нежността и мъдростта на своите истории. Творбите ѝ се отличават с богатство на въображението, както и с дълбочината и сериозността на темите, които засягат. Книгите ѝ успяват да предават ценности и послания към децата по увлекателен и достъпен начин.

ЯСЕН ГЮЗЕЛЕВ е световно признат илюстратор, чиито творби красят издания на класически произведения като „Алиса в Страната на чудесата“ от Луис Карол, „Пинокио“ от Карло Колоди и „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес. Неговият отличителен стил, вдъхновен от ренесансовата традиция и класическата графика, е високо ценен както в България, така и на международната литературна сцена. През 2022 г. той бе удостоен с националната награда „Христо Г. Данов“ за илюстрациите си към книгата „Орфей и Евридика“ от Иван Б. Генов.

Номинациите на Мая Дългъчева и Ясен Гюзелев са признание не само за техния талант, но и за развитието на българската детска литература и илюстрация на световната сцена. Наградата „Ханс Кристиан Андерсен“, често наричана „малкият Нобел“ за детска литература, се връчва веднъж на две години и поставя акцент върху творците, които със своето изкуство обогатяват въображението на децата по целия свят.

Официалните резултати ще бъдат обявени през 2026 година.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...