Йордан Велчев е носителят на наградата „Орфеев венец“ за тази година, съобщи издателство "Жанет 45". По традиция всяка година на откриването на литературния фестивал "Пловдив чете" се връчват два приза - „Орфеев венец“ за особен принос в съвременната българска поезия и „Златна четка“ за най-добро художествено оформление на книга.

Братята Сотир и Пенко Гелеви са отличени за визуалните им достижения.

Литературният фестивал "Пловдив чете" - организиран от фондация „Изкуство без граница“ и „Жанет 45“, е отново домакин на Националната среща на читателските клубове „Бисерче вълшебно“. Ще гостуват деца и младежи от различни краища на България, за да се срещнат с творците, които харесват и чиито книги четат. В срещите ще участват Петя Кокудева, Василена Спасова, Мария Донева, Радостина Николова, Стефана Аргирова, Боян Йорданов – Босилек, Панайот Стефанов, Цвета Брестничка, Стефи и Стан, Райна Димитрова от фондация „Артерия“, Гергана Димитрова и Валентина Стоева.

Паралелно тече и богата културна програма, включваща събития с гости за всички възрасти с чуждестранните автори Крис Клийв (Великобритания) със специалното участие на Иво Иванов и Камен Алипиев - Кедъра на 12 юни и Силва Фишерова (Чехия) по покана на Чешки център София на 19 юни, както и с българските писатели - Стефан Цанев, Йордан Велчев, Борис Минков, Галин Никифоров, Албена Тодорова, Владислав Христов, Лора Динкова, Юлия Годумова, Петър Краевски, Иван Димитров, Захари Захариев, Стефан Иванов, Светослав Тодоров, Стефан Икога, Иван Брегов, Михаил Стоянов, Катя Димитрова и Мартин Кръстев, Нинко Кирилов, Маламир Николов, Анастасия Стоева, Анна Лазарова и Георги Гаврилов. Гости на фестивала ще бъдат и група „Насаме“.

Със социално ангажирани теми и събития, в рамките на фестивала, се включват фондация EMPROVE, която представя проекта „Мога сама“ с насоки за работа с жени, пострадали от домашно насилие (10 юни), и с ВКБООН с две събития с темата за бежанците (15 юни) с участието на Здравка Евтимова и Петя Кокудева. По инициатива на Френския институт, в програмата на фестивала, ще се проведе събитието, озаглавено „Изправени пред войната - Европейски диалози“ (14 юни) с гости Георги Господинов, Матиас Енар, Томаш Рожицки, Фредерик Мартел, Мари Врина-Николов, Мария Касимова-Моасе, Игор Щикс и Лена Може. 

До 16 юни на площад „Централен“ е разположена Алея на книгата,  в която участват над 40 изложители. През периода на фестивала на литературния кът на Алеята на книгата, непосредствено до Цар Симеоновата градина, ще има целодневни занимания за деца, включващи срещи с автори и илюстратори, премиери на книги, творчески работилници, улични спектакли и много усмивки за малки и големи с участието на доброволците на фестивала.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...