Христо Карастоянов получи наградата „Елиас Канети” за романа си „Една и съща нощ“, съобщи „Дарик”. Тя му беше връчена на церемония в Русе. Романът за приятелството и смъртта в една и съща нощ на поета Гео Милев и анархиста Георги Шейтанов – спомоществовател на списание „Пламък”, беше награден и с приза Хеликон“ през 2014 г.

30 автори се състезаваха в два раздела – белетристика и драматургия, но за пиеси не бяха дадени награди. Карастоянов се конкурираше с Иван Станков - „Спомени за вода. Dm“, Чавдар Ценов - „Отклонение наесен“, Людмил Тодоров - „Разглобено лято“, Явор Цанев - „Вино за мъртвите“, Галин Никифоров - „Лисицата“ и Емилия Дворянова - „При входа на морето“.

Журито беше в състав Милена Кирова, Пенка Ангелова, Ивайла Александрова, Борис Минков, Виолета Дочева, Мая Ангелова и Владислав Атанасов. 

На церемонията Христо Карастоянов благодари на община Русе и на международното дружество „Елиас Канети“, които дават отлиичието. „Тази награда ме прави щастлив – естествено, горд – разбира се, но ме прави и по някакъв непознат за мен начин и съпричастен. Тази награда ми е присъдена в град, където видях да живеят млади и умни хора, там между книгите, където те продължават да спасяват езика. Щом има такива деца, щом има очи като техните, щом звучат думи като техните, има надежда за всички нас и сме споходени с честта да живеем в една добра България“, каза Карастоянов.

Наградата е учредена през 2005 г. в чест на 100-годишнината от рождението на родения в Русе писател нобелист Елиас Канети и се връчва на всеки две години в навечерието на Деня на народните будители. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин