Министърът на културата Кръстю Кръстев е връчил голямата награда за цялостен принос в националната книжовна култура „Христо Г. Данов“ на Георги Господинов. Това съобщават от пресцентъра на ведомството.

Отличията са били раздадени на официална церемония в Пловдив. 

„Точно в Пловдив съм получавал едни от най-важните признания за труда си, който винаги съм разглеждал като общо дело с моите колеги. И ето, че днес, на мен се пада честта да връча голямата награда за цялостен принос в националната книжовна култура на името на една от най-ерудираните ни и емблематични личности, очертала посоките ни на развитие с възрожденски ентусиазъм по пътя към нашата си, българската съвременност“, е казал Кръстев, цитиран от пресцентъра на министерството.

Той е допълнил, че написаното от Георги Господинов отдавна пътува по света на всевъзможни езици, печели престижни отличия. Освен че умело води разказа пред света за това кои сме ние, авторът успява да го направи така, че да ни насърчи да се гордеем със себе си, да се опитаме да бъдем своята по-добра версия, е казал министърът. 

„Дължим много на пишещите хора и на всички, ангажирани в процеса на издаване и популяризиране на книгите. Те са нашето минало, настояще и бъдеще, събрано между кориците на „тук“ и „сега“. Нашето постоянно търсено бягство и убежище във времето“, е посочил още Кръстев.

Георги Господинов, чийто роман „Времеубежище“ спечели международната награда „Букър“, е коментирал, че напоследък му се случва да се вълнува много. „Ще Ви кажа защо – първо, разбира се, беше заради онази награда, но после се случи нещо по-хубаво – върнах се тук и видях нещо, което не очаквах да видя – колко много хора са развълнувани от литература и от книга и това вълнение отекна по света“, е казал писателят.

Според него литературата може да създава общество, тъй като „общество“ идва от общуване. А литературата прави това общуване възможно, е допълнил авторът на „Времеубежище“.

По регламент журито е заседавало по-рано днес, непосредствено преди връчването на отличията. Негов председател е бил заместник-министърът на културата Виктор Стоянов, а в състава му са още Пламен Панов, заместник-кмет с ресор „Култура“ на Община Пловдив, д.н. Силва Хачерян, директор на дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ в Министерство на културата, Антон Баев, доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, проф. д.н. Магдалена Костова - Панайотова, проф. д-р Людмил Димитров, д-р Анжела Димчева и Регина Далкалъчева.

В категория „Българско издателство“ журито е отличило издателство „Фама“. Награда в категория „Автор на българска художествена литература“ е била присъдена на Николай Терзийски, автор на книгата „Звезди под клепачите“. Отличието „Христо Г. Данов“ за „Преводач на художествена литература“ е спечелил Кирил Кадийски, за превод на книгата „Ад“ на Данте Алигиери. В категорията „Автор в областта на хуманитаристиката“ е била отличена проф. Боянка Арнаудова, автор на книгата „Златният век на българската опера“.

Наградата за „Автор на издание за деца“ е била за Юлия Спиридонова, автор на книгата „Сянката на Щуреца“, а в категория „Художник или дизайн и оформление на книга“ статуетката е била за Тоня Горанова, художник на книгата „Роди се Младенец“ от Тоня Горанова.

„Христо Г. Данов“ за „Библиотечно дело“ е получила Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ – Сливен.

 На носителите на наградата са били връчени диплом, малка пластика и парична награда, а на номинираните – диплом. Автор на малката пластика – „Бухал“ е Диана-Мария Райнова.

 Водещ на церемонията е бил доц. д-р Борис Минков.

 Събитието се организира от Министерството на културата и Община Пловдив, които са съучредители на наградата за принос в българската книжовна култура. Конкурсът се провежда ежегодно от 1999 г. 

 

Източник: Министерство на културата

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Не мога да кажа, че разбирам жените, но както ми разказваха, Сократ, Шопенхауер и Айнщайн също не са успели.“

Бъстър Кийтън, американски актьор и писател, роден на 4 октомври преди 129 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.