Германският писател Мартин Валзер (88) беше почетен с наградата „Фридрих Ницше” за цялостно творчество, съобщи derstandard.at. Тя ще му бъде връчена с чек от 15 хил. евро на церемония на 17 октомври в Наумбург. 

„Той е един от малкото германски съвременни писатели, който пише по темите на Ницше и го цитира в книгите си”, обяви журито. Валзер е известен с философската си проза, която се занимава с проблемите, обсъждани от предхождащите го германски философи. 

Наградата „Фридрих Ницше” се дава от едноименната фондация,  фондация „Елизабет Джени”, общността в Базел, общината в Наумбург и обществото „Ницше”. Връчва се през 2 години. Досега тя се даваше на национален признак, но от тази година вече кръгът е разширен и чужденци също ще могат да получават приза. 

МАРТИН ВАЛЗЕР е писател и философ, един от съвременните мъдреци на Германия. Участвал е във Втората световна война. След нея следва философия, история и литературознание в Тюбингенския университет и прави докторат върху творчеството на Франц Кафка. Със сборника си разкази "Самолет над дома" през 1955 г. получава наградата на литературното сдружение „Група 47“ и става негов член. Автор е на множество романи, повести и сборници с разкази, някои от тях остро нападани от критиката. Въпреки това Валзер е носител на множество награди и мнението му се цени. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Паметници трябва да се издигат на хора, за които споменът изчезва със смъртта им – политици, крале, пълководци.“

Николай Римски-Корсаков, руски композитор и педагог, роден на 18 март преди 181 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...