„От всички награди, които ми е поднасяла съдбата, а те не са чак толкова много, тази е най-неочакваната за мен. Първо, защото идват съдбоносни за нацията дни и второ, защото, когато става дума за физическо оцеляване на никого не му е до награди, особено в така наречената духовна област, която в съзнанието на все повече наши съграждани, се свързва предимно с масовата култура. Не знам на кого му е дошло на ум да се сети за мен, но му благодаря. Човек винаги има нужда от добра дума за стореното, от едно кратичко „браво“, което някой ден може да осмисли целия му живот“.

Това заяви Георги Борисов – поет, преводач и издател, на церемонията по връчването на литературните награди „Перото”. Той беше отличен с голямата награда. Тя му бе връчена от Министъра на културата проф. Велислав Минеков.

Журито на наградите "Перото" през тази година беше в състав: проф. д-р Светлана Стойчева - Андерсон, Теодора Димова - носителка на Награда "Перото" 2020 г. в категория "Проза", Силвия Чолева, Белослава Димитрова - носителка на Награда "Перото" 2020 г. в категория "Поезия", и доц. д-р Дарин Тенев.

Тази година журито на отреди и една извънредна награда в жест на преклонение към делото и живота на Марин Бодаков. 

Наградата „Перото“ в категория „Детска литература“ отиде при Зорница Христова и книгата „Нарисува за децата Вадим Лазаркевич: Биография“. В категорията „Поезия“ отличие спечели Виктор Самуилов за „Аорист“. За преводите на италиански на „Времеубежище“ от Георги Господинов и „Избрани стихотворения“ от Любомир Левчев приз в категория „Превод“ получи Джузепе дел Агата. Елена Алексиева е лауреат на наградите в категория „Проза“ с романа „Прекъсването на Самсара“. „Отвор“ на Румен Павлов стана победител в категорията „Дебют“.

Статуетките, които получиха всички наградени, са дело на скулптора проф. Емил Попов.

 

„Двете най-чести причини за нещастието на хората са: от една страна, незнанието колко малко им е необходимо, за да бъдат щастливи, а от друга, мнимите потребности и безграничните желания.“

Хелвеций, френски литератор и философ, роден на 26 януари преди 310 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...