Фредерик Форсайт – автор на знаменитите шпионски трилъри на „Денят на Чакала", „Кучетата на войната", „Дяволската алтернатива” и др., е бил свързан с британската разузнавателна служба МИ6, съобщи ВВС. Това признава самият писател в последната си книга „The Outsider" (Аутсайдерът). Мемоарите му ще влязат в британските книжарници от 6 октомври.

Повече от 20 години Форсайт е сътрудничил на МИ 6 в Нигерия, Източна Германия, Родезия и Република Южна Африка. Като журналист на свободна практика през 1968 година, с него се свързал член на разузнавателната агенция на име „Рони", който искал да има "свой коз в сърцето на анклава Биафра", където се водела гражданска война между 1967 и 1970 г. По време на престоя си в Нигерия той пишел статии за хуманитарната и военната обстановка, като държал „Рони” информиран за неща, които по различни причини не можели да се появят в медиите. Опитът на сепаратистите игбо за създаване на Република Биафра бил осуетен от федералната армия, която била по-многочислена и имала подкрепата на Великобритания. Наложената на сепаратистката област блокада предизвикала смъртоносен глад, от който загинали над един милион души от местните игбо.

През 1973 година с Форсайт се свързали за мисия на МИ6 в ГДР. "Предложението им беше просто. Имаше един „коз" - руски генерал, който работеше за нас от затънтени райони на Източна Германия, и трябваше да бъде изнесен един пакет от страната",пише писателят в мемоарите си. Фредерик Форсайт споделя, че шофирал до Дрезден "Триумф" кабриолет и получил пакета от самия полковник в тоалетната на музея „Албертинум”. В Родезия (сега Зимбабве) през 1970-те години, от него било поискано да проучи намеренията на тогавашното правителство. После, през 1980-те години, го помолили да разбере какво възнамерява да прави южноафриканското правителство с ядрените си оръжия в рамките на прехвърлянето на правомощията след апартейда на Африканския национален конгрес (АНК). Писателят отбелязва, че е получавал помощ от много членове на МИ6 при проучванията, които правел за книгите си. Преди години той призна, че е подпомагал финансиране на опит за преврат в Екваториална Гвинея през 1973 г., а книгата му "Кучетата на войната" описва опит за държавен преврат във фиктивна африканска страна.

ФРЕДЕРИК ФОРСАЙТ е роден на 25 август 1938 Г. в Ашфорд, графство Кент, в югоизточната част на Англия. Учи в привилегированото Тенбриджко частно мъжко училище и на Гранадския университет в Испания. Между 1956 и 1959 г. служи в кралските BBC, а след това работи и като сътрудник в агенция Ройтерс. Бил е кореспондент в Берлин, Париж и Прага, отразавя гражданската война в Нигерия между Биафра и Нигерия. Автор е на двайсет романа, продадени в над 70 милиона екземпляра. Много от книгите му са преведени на български.

 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...