Американският писател Стивън Кинг, известен с хорър романите си, обясни защо хората започват да четат истории на ужасите по-често по време на карантината. Това той направи в предаването „The Late Show” със Стивън Колбърт, излъчено в YouTube.

Според него в трудни времена хората винаги са запалени по зловещи истории. 

„Когато се потопите в „If it bleeds“, „Играта на Джералд“, или какъвто и да е друг материал, ситуацията там е много по-лоша, отколкото когато сте между четири стени без тоалетна хартия“, казва Кинг.

След като четат подобни произведения, читателите започват да спят по-спокойно, сигурен е писателят. Ужасите ги разсейвали защото героите на романите се справят много по-зле, отколкото сами те.

По-рано Стивън Кинг каза, че на фона на коронавирусната епидемия хората се чувстват като в роман на ужасите. В същото време той добави, че се опитва да не сравнява COVID19 със „супер грипа“, описан в неговия постапокалиптичен роман от 1978 г. „Сблъсък“.

„If it bleeds“ е новият роман на Стивън Кинг, който излезе в края на април тази година. „Играта на Джералд“ е публикуван през 1992 г. и е преведен на български.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Състоянието на война служи единствено като оправдание за тирания у дома.“

Александър Солженицин, руски писател, роден на 11 декември преди 106 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.