Олга Токарчук, носител на Нобелова награда за литература,  с пари от наградния фонд ще основе фондация, която ще подкрепя работата на писатели и преводачи, съобщи notesfrompoland.com. На пресконференция след получаването на наградата полската писателка каза, че организацията й ще представя полската култура по света, ще се бори с дискриминацията и ще подкрепя гражданските права и правата на животните.

Фондацията ще бъде със седалище във Вроцлав, който тази година обяви Токарчук за свой почетен гражданин. 

За новата фондация ще отидат 81 хил. евро от Нобеловата награда. Писателката смята, че за нея е важно да използа приза за да направи нещо добро за света. 

Токарчук е известна със смелата си гражданска позиция. Тя не се покелеба да подкрепи протестите на съдиите в родината срещу намеренията на правителството да ги подчини.

ОЛГА ТОКАРЧУК е родена на 29 януари 1962 г. в Сулехов, Полша. Тя е сред най-уважаваните автори на съвременната полска белетристика. Става известна с романите "Пътешествието на хората на книгата" (1993), "Е. Е." (1995), "Дом дневен, дом нощен" (1998), за който е удостоена с престижната литературна награда НИКЕ (на читателите), сборника разкази "Музика от много барабани" (2002), сборника новели "Последни истории" (2005). Пробва се и в литературно-критическите размисли - "Кукла и перла" (2001) - за романа "Кукла" от Болеслав Прус. Върховото й постижение е един от най-амбициозните романи през последните години - "Правек и други времена" (1996), с четири издания и награди още следващата година - на Фондация "Кошчелски", на читателите за наградата НИКЕ, Паспорт на сп. "Политика". За първи път е представена на български език в полския брой на сп. “Панорама” от 2002 г. с откъс от романа “Правек и други времена”. В своите произведения Токарчук изследва митичните и метафизичните черти на ежедневието.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...