В Адис Абеба – столицата на Етиопия, ще бъде издигнат паметник на руския поет Александър Пушкин, който ще бъде висок 5 метра, съобщи РИА Новости.

Автор на проекта е Алексей Чебаненко и е съгласуван и утвърден от етиопските власти, които от своя страна търсят място за постамента. Чебаненко казва, че в скулптурния ансамбъл ще бъде изобразен и прадядото на Пушкин  - Абрам (Ибрахим) Ханибал.

В Адис Абеба вече има един паметник на Пушкин както и площад, който носи името на поета.

Новият паметник ще представлява бронзова скулптура на гранитен постамент, а общата височина ще е 5 метра. 

Абрам (Ибрахим) Ханибал е руски военен инженер и генерал. Той е син на чернокож африкански княз – васал на турския султан. През 1703 г. е пленен и изпратен в султанския дворец в Константинопол. През 1704 г. руският посланик Сава Рагузински го купува и завежда в Русия, където е покръстен от Петър І и минава под негово покровителство. От 1756 г. е главен военен инженер на руската армия, а през 1759 г. получава генералски чин. От втория му брак се ражда Осип Абрамович Ханибал – дядо по майчина линия на Александър Пушкин. Пушкин пише, но недовършва романа „Арапът на Петър Велики“, посветен на прадядо му.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...