Паметник на Елиас Канети беше открит в Русе, съобщи bTV. Днес се навършват 110 години от рождението на Нобеловия лауреат за литература (1905 – 1994).

Това е първият паметник на Елиас Канети в България. Нобелистът е роден в Русе, където минават първите седем години от живота му.  Идеята за паметник е от четири години, като по нея работят общината и културният център СИОНЕС. Бюстът е дело на Георги Чапкънов. Поставен е на площада, носещ името на Канети, който свързва центъра на Русе с някогашната търговска улица и фамилната къща на писателя.

ЕЛИАС КАНЕТИ е писател и драматург от еврейски произход, роден в Русе. Семейството му се изселва в Западна Европа преди Първата световна война. Първо живеят в Англия, а след смъртта на баща му – в Швейцария, Германия и Виена. Става доктор по химия, защото така го съветват роднините, но най-много го влече писането. Пише философска проза, в която се противопоставя на Зигмунд Фройд. След 1934 г. е принуден да се пресели със съпругата си в Англия. Трудът на живота му е "Маси и власт". Получава Нобелова награда за литература през 1981 г. След смъртта на съпругата си се мести в Швейцария. Значими негови произведения от късния му период са записките "Провинцията на човека" (1973),  етюдите "Подслушвачът" (1974), есеистичният сборник "Съвестта на думите" (1975), автобиографичните книги "Спасеният език" (1977), "Факел в ухото" (1980) и "Игра с очи" (1985) и записките "Тайното сърце на часовника" (1987).

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.