Паметник на Елиас Канети беше открит в Русе, съобщи bTV. Днес се навършват 110 години от рождението на Нобеловия лауреат за литература (1905 – 1994).

Това е първият паметник на Елиас Канети в България. Нобелистът е роден в Русе, където минават първите седем години от живота му.  Идеята за паметник е от четири години, като по нея работят общината и културният център СИОНЕС. Бюстът е дело на Георги Чапкънов. Поставен е на площада, носещ името на Канети, който свързва центъра на Русе с някогашната търговска улица и фамилната къща на писателя.

ЕЛИАС КАНЕТИ е писател и драматург от еврейски произход, роден в Русе. Семейството му се изселва в Западна Европа преди Първата световна война. Първо живеят в Англия, а след смъртта на баща му – в Швейцария, Германия и Виена. Става доктор по химия, защото така го съветват роднините, но най-много го влече писането. Пише философска проза, в която се противопоставя на Зигмунд Фройд. След 1934 г. е принуден да се пресели със съпругата си в Англия. Трудът на живота му е "Маси и власт". Получава Нобелова награда за литература през 1981 г. След смъртта на съпругата си се мести в Швейцария. Значими негови произведения от късния му период са записките "Провинцията на човека" (1973),  етюдите "Подслушвачът" (1974), есеистичният сборник "Съвестта на думите" (1975), автобиографичните книги "Спасеният език" (1977), "Факел в ухото" (1980) и "Игра с очи" (1985) и записките "Тайното сърце на часовника" (1987).

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В приятелството може да се избира толкова малко, колкото и в любовта.”

Паул фон Хайзе, германски писател, роден на 15 март преди 195 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...